Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia w Brzeszczach będzie produkować prąd i ciepło z metanu. Skorzysta na tym zakład i środowisko naturalne [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Materiały prasowe Tauron Wydobycie
Zakład Górniczy Brzeszcze stoi nie tylko na węglu. Trwają właśnie przygotowania do rozpoczęcia produkcji energii elektrycznej i ciepła z metanu, który jest produktem ubocznym powstającym przy eksploatacji węgla. Spółka Tauron Wydobycie, której podlega kopalnia "Brzeszcze" spodziewa się dzięki temu dodatkowych zysków, ale skorzysta na tym również środowisko naturalne.

Specjaliści oceniają, że w kopalni węgla w Brzeszczach są największe pokłady metanu w Europie. Zawsze kojarzył się przede wszystkim z niebezpieczeństwem.

- Przez lata nasza kopalnia była najbardziej zagrożoną wybuchem gazu w Polsce

- mówią górnicy w Brzeszczach.

W coraz większym stopniu zaczęto jednak robić z niego także użytek. Od 2021 roku spółka Tauron Wydobycie, której podlega zakład chce go wykorzystywać do produkcji prądu i ciepła.

Metan na sprzedaż

Dla poprawy bezpieczeństwa kopalnia prowadzi działania polegające na systematycznym odmetanowaniu pokładów węgla.

- W ten sposób w ponad 50 procentach gaz ujmowany jest przez system dołowej sieci rurociągów i stację odmetanowania na powierzchni. Pozostała część metanu odprowadzana jest przez szyby wentylacyjne

- tłumaczą w spółce Tauron Wydobycie.

Pozyskany metan sprzedawany jest na rynku. W 2019 roku jego sprzedaż kształtowała się na poziomie 34 mln m sześc. Jednym z najbardziej znaczących odbiorców jest potentat chemiczny spółka Synthos w Oświęcimiu, która jeszcze jako Zakłady Chemiczne "Oświęcim" specjalnymi rurociągami odbierała gaz z Brzeszcz od 1977 roku, a ponadto Nadwiślańska Spółka Energetyczna i inne pobliskie elektrociepłownie, które wykorzystują metan właśnie do produkcji prądu i ciepła.

O dużym zainteresowaniu nabywców decyduje m.in. korzystna cena kopalnianego gazu, który jest tańszy od innych źródeł energii, czyli węgla lub gazu ziemnego.

W spółce Tauron Wydobycie uznali, że sami pod tym względem także mogą jeszcze bardziej zarobić na metanie. W tym celu do obecnie budowanych dwóch silników gazowych planuje się dołączyć dwa kolejne, co docelowo pozwoli na uruchomienie czterech silników o łącznej mocy 11 MW.

- Obecnie trwają uzgodnienie projektowe inwestycji, a rozpoczęcie prac konstrukcyjnych przewiduje się na trzeci kwartał tego roku

- mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu Tauron Wydobycie.

Zysk i środowisko

Jak dodaje, nowe instalacje kogeneracyjne przyczynią się nie tylko do bardziej efektywnego wykorzystania energii chemicznej zawartej w gazie z odmetanowania kopalni, ale również do zwiększenia udziału Grupy Tauron w rynku mocy w Polsce. Według szacunków sprzed roku przychód z instalacji wytwórczych może wynieść ok. 19 mln zł w okresie 17 lat.

Jednocześnie w spółce dodają, że inwestycja dotycząca wspomnianych instalacji powiązana jest również z działaniami na rzecz poprawy środowiska.

Będzie to już kolejna inwestycja dotycząca pozyskiwania metanu. W 2013 roku w kopalni do użytku nową stację odmetanowania, co pozwoliło o jedną trzecią zwiększyć możliwości w tym przypadku i jednocześnie poprawić bezpieczeństwo pracy górników pod ziemią. Kosztowała 23 mln zł. Zastąpiła poprzednią z 1976 roku.

Zdaniem specjalistów bez stacji odmetanowania nie byłoby w ogóle możliwe wydobycie węgla na niektórych ścianach, a to także można przeliczyć na konkretne wyniki finansowe.

W spółce Tauron Wydobycie, że nowa instalacja to także część wieloletniego programu inwestycyjnego w Zakładzie Górniczym Brzeszcze, który realizowany jest od 2016 roku i potrwa do 2025 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kopalnia w Brzeszczach będzie produkować prąd i ciepło z metanu. Skorzysta na tym zakład i środowisko naturalne [ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto