Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia w Brzeszczach jest pierwszą w Polsce, z której odpady w całości trafiają na budowę dróg i wałów nad rzekami [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Kopalnia w Brzeszczach jako pierwsza w Polsce uzyskała status kopalni bezodpadowej, co oznacza, że oprócz węgla będzie produkowała wyłącznie użyteczne rynkowo produkty
Kopalnia w Brzeszczach jako pierwsza w Polsce uzyskała status kopalni bezodpadowej, co oznacza, że oprócz węgla będzie produkowała wyłącznie użyteczne rynkowo produkty Materiały Tauron Wydobycie
Kopalnia w Brzeszczach jako pierwsza w Polsce uzyskała status kopalni bezodpadowej. Odpady kamienne, które powstają w związku z eksploatacją węgla zamiast trafiać na hałdy są jako kruszywo wykorzystywane w budownictwie drogowym i hydrotechnicznym do budowy wałów przeciwpowodziowych. Spółka Tauron Wydobycie, do której należą "Brzeszcze" zmierza do eliminacji odpadów poprodukcyjnych także w pozostałych dwóch swoich zakładach górniczych.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nowe życie odpadów z kopalń spółki Tauron

Półtora miliona ton odpadów z kopalń Taurona, które kiedyś zalegały na hałdach, przetworzono w ostatnich trzech latach w pełnowartościowe produkty i wprowadzono na rynek. Tylko w ub. roku spółka wyprodukowała 450 tys. ton kruszywa, które znalazło zastosowanie w drogownictwie, niwelacji terenów, budowach pomocniczych kolei, a przede wszystkim do budowy wałów przeciwpowodziowych.

– Nasza kopalnia w Brzeszczach, jako pierwsza w kraju, uzyskała status kopalni bezodpadowej

- podkreśla Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Jak dodaje, spółka, dąży do sytuacji, w której we wszystkich trzech jej zakładach górniczych, a więc także w Janinie w Libiążu i Sobieskim w Jaworznie, będą powstawały tylko takie produkty uboczne, które mogą być powtórnie wykorzystywane na rynku budowlanym, z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Status kopalni bezodpadowej dla Zakładu Górniczego w Brzeszczach oznacza, że oprócz węgla będzie produkował wyłącznie użyteczne rynkowo produkty.

Zagospodarowanie kamienia, który pozostawał po przeróbce surowego węgla, stanowiło duży problemem dla kopalń węgla kamiennego przez wiele lat. Najczęściej składowano go na przykopalnianych hałdach, bądź wywożono na zewnętrzne składowiska, co generowało niebagatelne koszty.

Obecnie w Tauronie stopniowo eliminuje się źródła powstawania odpadów poprzez przetwarzanie ich w nowatorskich instalacjach na użyteczne produkty – w postaci granulatów mułowych, kruszyw oraz mieszanek kruszywowo-spoiwowych. Efektem tego było wprowadzenie m.in. na rynek nowego produktu o nazwie Tauronit D. Jest to kruszywo naturalne z łupka powęglowego, które może być stosowane w budownictwie drogowym do dolnych warstw nasypów i uzupełnienia terenu przy budowie dróg.

Obecnie kruszywa powydobywcze z zakładów górniczych TAURON Wydobycie wykorzystywane są przykładowo przy rozbudowie drogi krajowej numer 81 oraz przy inwestycjach związanych z przebudową wałów przeciwpowodziowych w okolicach Oświęcimia. W planach jest również wykorzystywanie tych kruszyw przy budowie nowego odcinka trasy S-1.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto