Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Kopernik” podarował kawał historii kęckiemu Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego

Monika Pawłowska
Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach cieszy się z każdego prezentu od mieszkańców gminy. Tym razem wzbogaciło się o przedwojenne świadectwa szkolne, obligacja, pismo starostwa w Białej, zawiadomienie szkolne z początku XX wieku i przemówienie do nauczycieli z 1973 roku. To tylko niektóre z darów, które przekazał Powiatowy Zespół nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach.

Umowę przekazania cennych pamiątek przeszłości podpisali dyrektor szkoły Ilona Kula oraz dyrektor muzeum Łukasz Gieruszczak.

- Cieszymy się z napływających do muzeum „nowości”

- mówi Łukasz Gieruszczak, dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach. - W tym roku otrzymaliśmy już sporo darowizn od osób prywatnych, a teraz do tego grona dołącza PZ nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Mikołaja Kopernika w Kętach. Dziękuję za inicjatywę szkolnemu historykowi Małgorzacie Dziędziel-Gabryszak oraz dyrektor Ilonie Kuli - dodaje.

Dokumenty, które trafiły do kęckiego muzeum, są kolejną i jakże bezcenną kartą wiedzy o historii miasta, jego mieszkańców i regionu. Teraz historycy pochylą się nad przekazanym materiałem, po czym dokonają wpisu do poszczególnych inwentarzy. Następnie materiały zostaną zdigitalizowane, a część z nich muzeum zaprezentuje w internecie czy przy okazji organizacji wystaw czasowych.

Bezcenne pamiątki od szkół

Tylko w tym roku muzeum zostały przekazane m.in. stare fotografie, rachunki z okresu okupacji, obrazki dewocyjne, obligacje, książki, spis odbiorców wytwórni maszyn do wyrobów cementowych Klemensa Jury, numizmaty, obligacje z okresu II RP czy nawet gra karciana „Najnowszy flirt” z 1939 roku.

- Warto podkreślić, że to nie pierwszy raz, kiedy szkoły decydują się na przekazanie cennych dokumentów do muzeum

- mówi dyrektor Łukasz Gieruszczak. - W zeszłym roku umowę darowizny podpisaliśmy ze Szkołą Podstawową nr 2 w Kętach m.in. ksiąg szkolnych z lat 1905-1938. Wtedy muzealny inwentarz wzbogacił się aż o ponad sto nowych pozycji. Za to wszystko co dotąd, serdecznie dziękujemy - dodaje.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto