Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół św. Małgorzaty w Czerniewicach pod Tomaszowem najstarszą drewnianą świątynią w Łódzkiem

Wiesław Pierzchała
Kościół w Czerniewicach najstarszy w Łódzkiem
Kościół w Czerniewicach najstarszy w Łódzkiem archiwum, Andrzej Wdowski
Badania wykazały, że kościół św. Małgorzaty w Czerniewicach pod Tomaszowem nie pochodzi z XVIII w., jak dotąd sądzono, lecz z... XV w. i jest najstarszą drewnianą świątynią w Łódzkiem!

Wyniki badań trafiły na biurko wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi.

- To rewelacja, prawdziwa sensacja, jakiej nikt się nie spodziewał - podkreśla Wojciech Szygendowski.

Jego słowa nie dziwią, bowiem do tej pory wszyscy byli przekonani, że drewniany kościółek powstał w XVIII stuleciu i jest jednym z wielu z tego okresu, jakie zachowały się w naszym regionie (niestety, jeden z nich - w Mileszkach na obrzeżach Łodzi - spłonął doszczętnie kilka dni temu).

Tymczasem informacje w książkach i przewodnikach trzeba będzie szybko zweryfikować, bowiem okazało się, że świątynia w Czerniewicach jest aż o trzy wieki starsza. Jak doszło do tego niezwykłego odkrycia?

- Najnowsza historia kościółka św. Małgorzaty jest dość burzliwa i dramatyczna. Otóż w Czerniewicach wybudowano nowy kościół murowany, dlatego pojawił się pomysł, aby stary kościół drewniany przenieść do skansenu pod Dmosinem. Jednak część mieszkańców sprzeciwiła tym planom i świątynia pozostała na swoim miejscu. Zbiegło się to z pierwszym doniosłym odkryciem, kiedy to we wnętrzu kościółka natrafiono na bardzo cenne polichromie. Zrobiono odkrywki, z których wynika, że mamy do czynienia z malarstwem figuralnym. Polichromie mają dużą wartość historyczną, dlatego wpisaliśmy je do rejestru zabytków. Na tym się nie skończyło, bowiem w świątyni pobraliśmy próbki, które zostały zbadane metodą dendrochronologiczną. Wyniki okazały się rewelacyjne. Z badań wynika bowiem, że najstarsze belki użyte do budowy kościółka pochodzą z 1409 roku, a inne belki z kolejnych lat. Dlatego przyjęliśmy, że kościół zbudowano około 1423 roku - mówi Wojciech Szygendowski.

Według badaczy, świątynię w Czerniewicach zbudowano w dwóch etapach. Najpierw około 1423 roku powstało prezbiterium i część nawy głównej, a później reszta obiektu. Wszystko to oznacza, że jest to najstarszy zachowany drewniany kościół w woj. łódzkim. To sensacja historyczna, bowiem do tej pory za najstarsze uchodziły świątynie spod Wielunia - w Gaszynie, Łaszynie, Grębieniu i Popowicach.

Jak to niezwykłe odkrycie przyjęli mieszkańcy?

- Z prawdziwym zadowoleniem i satysfakcją. Nie ukrywam, że byłem jednym z tych, którzy stanęli w obronie naszego kościoła i sprzeciwili się, aby go przenieść do skansenu pod Dmosinem. Teraz z pewnością zostanie w naszej gminie i będzie jej perełką, prawdziwą ozdobą. Będę zabiegał o to, aby świątynia została starannie odnowiona, gdyż jest ona nie tylko gratką dla naszej gminy, lecz także dla turystów i miłośników historii - twierdzi Andrzej Bednarek, wójt gminy Czerniewice.

Najstarsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z końca XIV wieku. Później powstała parafia i zbudowano kościółek, zaś właściciele wioski często się zmieniali. Jednym z najbardziej znanych był Aleksander Lipski w połowie XVII stulecia, którego herb jest obecnie herbem nie tylko Czerniewic, lecz także całej gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto