Koszykówka juniorów: Niwa Oświęcim wygrała w Tarnowie z Unią, czyli "kosmiczny mecz"

Juniorzy Niwy Oświęcim są na 3. miejscu w rozgrywkach w Małopolsce.
Juniorzy Niwy Oświęcim są na 3. miejscu w rozgrywkach w Małopolsce. fot. nadesłane
Juniorzy Niwy Oświęcim wygrali wyjazdowe spotkanie w Tarnowie z miejscową Unią 89:77 po dogrywce (14:17,16:13,12:8,19:23,dogr.12:12,4:16). Pikanterii temu pojedynkowi dodaje fakt, że oświęcimianie, jako pierwsi w tym sezonie, wygrali w tarnowskiej hali. Miejscowi kibice, opuszczając halę, podkreślili, że bylli świadkami „kosmicznego” meczu, nawiązując do jego dramaturgii.

- Pomimo niepełnego składu pojechaliśmy do Tarnowa mocno zmotywowani i pewni swoich umiejętności, żeby odnieść cenne zwycięstwo na trudnym terenie - mówił przed meczem trener młodych koszykarzy Niwy Artur Styła.

Jak się później okazało, trener miał rację. Mecz był bardzo trudny dla Niwy. Długa podróż i trudne warunki atmosferyczne w hali (niska temperatura), sprawiły, że oświęcimianie długo „wchodzili” w odpowiedni rytm meczowy.

Pierwsza połowa to przede wszystkim twarda obrona z obu stron i nierówna gra w ataku, co skutkowało remisem 30:30 po dwóch kwartach. Druga połowa była jeszcze bardziej zacięta, a mecz toczył się punkt za punkt, jednak to tarnowianie wygrali trzecią kwartę 4 punktami. W ostatniej kwarcie Niwa była skuteczna w ataku, prezentując jednocześnie agresywną i zmienną obronę. To dlatego kibice byli świadkami nadprogramowych emocji.

Dogrywka miała identyczny przebieg jak cały mecz. Kibice byli świadkami wymiany ciosów. Zawodnicy obu drużyn w czasie dogrywek wykonywali dużo rzutów osobistych. Jednak to w Niwie ten element rzemiosła koszykarskiego mieli lepiej opanowany i tym zdominowali przeciwnika w drugiej dogrywce.

Dokładając do tego mądre i przemyślane indywidualne akcje po ostatnim gwizdku sędziego na tablicy widniał wynik 89:77 dla oświęcimian.

Bardzo dobre zawody rozegrał wszechstronny Jakub Tempka, który imponował zarówno w obronie jak i ataku (17pkt ), jak i powracający po chorobie Bartosz Porwisz 24pkt., Piotr Stolarczyk 19pkt. i Tomasz Figura 18 pkt.

_ - Jestem zadowolony z gry chłopców. Pokazali charakter i zostawili sporo zdrowia i potu na parkiecie, ale byli skuteczni w obu dogrywkach. W rzutach osobistych trafili 8 na 11 rzutów, a na temu elementowi poświęcamy dużo czasu na treningach. Cieszę się, że potrafimy się dobrze sprzedać w meczu, gdzie dochodzi przecież stres związany z walką o punkty _– zwrócił uwagę Artur Styła.

Na półmetku rozgrywek koszykarze Niwy Oświęcim plasują się na 3. miejscu. Prowadzi Wisła Kraków przed Regisem Wieliczka.