Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęki. Kolejny sprawca znęcania w asyście policjantów musiał opuścić dom. Już wkrótce za popełnione przestępstwo odpowie przed sądem

Monika Pawłowska
Policjani w ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że 60-latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz córką.
Policjani w ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że 60-latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz córką. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Prokuratura Rejonowa w Oświęcimiu oraz policjanci z komisariatu Policji w Kętach, postawili zarzut znęcania się nad żoną i córką, 60-letniemu mieszkańcowi Łęk (pow. oświęcimski). Śledczy, chroniąc osoby pokrzywdzone przemocą, zastosowali wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzonymi, a także policyjny dozór.

60-latek z Łęk miesiącami znęcał się nad żoną i córką

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę (11 września 2021) w jednym z domów w Łękach (gm. Kęty). Tuż po godz. 13, policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące awantury domowej, podczas której nietrzeźwy 60-latek miał rzucić porcelanową doniczką w żonę, raniąc ją w głowę.

Pod wskazany adres natychmiast udał się patrol z kęckiego komisariatu Policji oraz ratownicy medyczni.

- W mieszkaniu zastali 52-latkę z urazem głowy, którą zajmowała się 21-letnia córka

– informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu. - Przebywał tam również agresor. Mężczyzna został zatrzymany i trafił do pomieszczeń dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji – dodaje.

Badanie stanu trzeźwości 60-latka, wykazało 2,7 promila alkoholu. Ponadto w związku z podejrzeniem stosowania przemocy domowej policjanci sporządzili Niebieską Kartę.

Ratownicy medyczni, którzy udzielili pomocy poszkodowanej potwierdzili, że doznała ona stłuczenia głowy, jednak nie wymaga hospitalizacji, w związku z ty, kobieta została w domu pod opieką córki.

Następnie sprawą zajęli się kryminalni. W ciągu kilkunastu godzin zebrali dowody świadczące, o tym że 60-latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną oraz córką, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu.

- Na tej podstawie zostały podejrzanemu postawione zarzuty znęcania

– informuje Małgorzata Jurecka. - Mając na względzie przerwanie przemocy domowej, policjanci wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych - dodaje.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

W poniedziałek (13 września 2021 r.) podejrzany został doprowadzony do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszał zarzut znęcania fizycznego i psychicznego nad żoną i córką. Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z konkubiną, a także nałożył na niego obowiązek powstrzymania się od nadużywania alkoholu.

Za popełnione przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Po opuszczeniu Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, podejrzany w asyście policjantów, udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste, po czym opuścił dom. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Nie czekaj. Przerwij przemoc domową

Policjanci apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy jak najszybciej. Pomocą służy wiele instytucji, należy tylko zacząć działać, pamiętając, że „siłą sprawcy jest strach ofiary”. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy, również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy w rodzinie, swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.

Jesteś osobą pokrzywdzoną uzyskasz wsparcie i pomoc

Osoby pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych wsparcie i pomoc uzyskają w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie pod numerami 33 476 01 03, 510 74 573; lub mailowo: [email protected]

Jesteś sprawcą przemocy – weź udział w terapii i zmień swoje zachowanie

W każdej chwili sprawca przemocy może zmienić swoje życie. Jeśli potrzebuje do tego porady specjalisty może zgłosić się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, w którym prowadzone są programy dla osób mających problem z opanowaniem agresywnego zachowania.

FLESZ - Nowe mandaty od straży miejskiej

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto