Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Libiąż. Strefa gospodarcza coraz bliżej. Przyszłość kopalni niepewna

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Libiąż to miasto kojarzone głównie z górnictwem, którego największym pracodawcom jest Zakład Górniczy "Janina". Samorządowcy chcą, by gmina stała się również miejscem atrakcyjnym dla inwestorów.

Od wielu lat trwają starania o utworzenie strefy aktywności gospodarczej na pokopalnianym terenie Ruchu II przy ulicach Paprociej i Wilczej na granicy Libiąża i Chełmka. Obecnie trwają prace nad opracowaniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu i północnej części Libiąża.

Szansę na utworzenie SAG rosną. Ostatnio doszło do spotkania w tej sprawie burmistrz Libiąża Jacek Latko z posłem Krzysztofem Kozikiem, burmistrzem Chełmka Andrzejem Saternusem oraz przedstawicielami Krakowskiego Parku Technologicznego i Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Podczas niego ustalono harmonogram dalszych prac.

- Rozmawialiśmy o zagospodarowaniu terenów pokopalnianych Ruchu II i ściągnięciu tu dużych inwestorów. Skupiliśmy się przede wszystkim na zagadnieniach prawnych, które są kluczowe dla finalizacji tego projektu - mówi Jacek Latko.

Właścicielem działki o powierzchni 24 hektarów nie jest jednak gmina, a Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Sytuacja prawna jest dość skomplikowana, teren wcześniej miał kilku właścicieli.

- Na ostatnim spotkaniu SRK zobowiązała się, że doprowadzi do końca wszystkie formalności umożliwiające podpisanie umowy z Krakowskim Parkiem Technologicznym i zaproponowanie nieruchomości potencjalnym inwestorom - informuje z optymizmem burmistrz.

Utworzenie SAG to dla gminy bardzo ważna inwestycja, która pozwoli na ściągnięcie tu dużych inwestorów, atrakcyjnych pracodawców. To szczególnie ważne w dłuższej perspektywie zakładającej wprowadzenie zakazu palenia węglem w piecach.

- Odchodzi się od węgla, a kopalnie to przecież tysiące miejsc pracy. Trzeba dla tych ludzi stworzyć jakąś alternatywę - mówi Jacek Latko.

Kopalnia „Janina” zatrudnia 2,3 tys. osób i posiada największe w Polsce złoża węgla kamiennego, szacowane na 2,1 mld ton. Obecnie w zakładzie trwa budowa poziomu 800. Pierwsza ściana z wykorzystaniem części infrastruktury nowej inwestycji zostanie oddana do użytku w ciągu kilku miesięcy. Szacuje się, że pozwoli to kopalnie na fedrowanie przez kolejne 40 lat. Nie wiadomo, jednak czy będzie jeszcze zapotrzebowanie na węgiel.

To problem, z którym będzie musiał się zmierzyć nie tylko Libiąż, ale również Brzeszcze.

Na ostatniej prostej znajduje się powołanie do życia Forum Małopolski Zachodniej - Stowarzyszenia Miast i Gmin. Samorządowcy z powiatów chrzanowskiego, oświęcimskiego, olkuskiego i wadowickiego chcą połączyć siły, by wspólnie walczyć o swoje interesy. Jak podkreślają w ostatnich latach region ten jest nieco pomijany, dlatego nie trafiają tu duże pieniądze na potrzebne inwestycje.

Taką bez wątpienia jest realizacja drugiego etapu budowy Drogi Współpracy Regionalnej, która byłaby kontynuacją północnej obwodnicy Oświęcimia i połączyła ten region z autostradą A4. Droga ta miałaby przebiegać w pobliżu terenów Ruch II, co dodatkowo podniosłoby atrakcyjność tego terenu dal inwestorów. To również wiele innych korzyść.

- Nowa droga pozwoliłaby poprawić bezpieczeństwo i rozładować ruch w centrum Libiąża przez który przebiega droga wojewódzka. Ruch tranzytowy i turystyczny odbywałaby si autostradą - podkreśla Jacek Latko.

WIDEO: Trzy Szybkie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Libiąż. Strefa gospodarcza coraz bliżej. Przyszłość kopalni niepewna - Gazeta Krakowska

Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto