MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum Konarskiego w Oświęcimiu rozpoczyna obchody 100-lecia. Start w nadchodzący piątek

bok
Zbiory LO im. Konarskiego w Oświęcimiu
Liceum Konarskiego w Oświęcimiu rozpoczyna obchody 100-lecia. Inauguracja w nadchodzący piątek i sobotę. Wielki finał z balem absolwentów w przyszłym roku w czerwcu.

W Oświęcimiu każdy jest w jakiś sposób związany z „Konarem”. Jeśli ktoś sam nie chodził do tej szkoły, to uczyli się w nim jego przodkowie bądź dzieci. – Stąd właśnie jedna z części obchodów naszego jubileuszu będzie odbywać się pod hasłem „Wszyscy jesteśmy z Konara” – mówi Jolanta Bąk, dyrektor Powiatowego Zespołu nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. Konarskiego w Oświęcimiu.
Nie ma sprecyzowanej daty, kiedy powstała szkoła, dająca początek obecnemu liceum. Próby ustalenia tego faktu podjął się ks. Czesław Chrząszcz, który na wątek „Konara” natknął się, pisząc pracę doktorską o oświacie. Nie ulega wszakże wątpliwości, że powstanie szkoły związane jest z osobą Feliksa Tobiczyka, który urodził się w Oświęcimiu w 1861 r. Od 1983 pracował szkolnictwie, m.in. w Krakowie, Dębicy, Samborze i Łańcucie. Podczas pierwszej wojny światowej los rzucił go z powrotem do rodzinnego miasta. Prawdopodobnie na przełomie 1914/1915 r. podjął starania o powołanie szkoły średniej w Oświęcimiu, wysyłając prośbę do władz kościelnych o przydzielenie katechety dla uczestników kursów prowadzonych w Oświęcimiu. Zdaniem ks. Chrząszcza wszystko wskazuje, że rekrutację do gimnazjum przeprowadzono we wrześniu 1915 r. na prośbę rodziców. W lipcu 1916 r. na stałe do Oświęcimia wrócił Tobiczyk i zajął się rozwojem szkoły. W ten sposób spełniły się marzenia wielu oświęcimian, którzy o utworzenie w mieście pełnego państwowego gimnazjum zabiegali co najmniej od 1907 r.
Początkowo siedziba szkoły mieściła się w budynku przy ul. Zatorskiej (obecnie ul. Piłsudskiego). W 1923 r. odbył się pierwszy egzamin dojrzałości. W lipcu 1930 r. wyznaczono miejsce pod budowę budynku, w którym do dzisiaj mieści się liceum.
Dzisiaj „Konar” to jedna z najlepszych szkół średnich w Małopolsce, w której przywiązuje się wagę do tradycji, a z drugiej do stworzenia warunków gwarantujących wszechstronny rozwój uczniów. – W ponad 70 proc. pracowni są komputery, do tego bogate wyposażenie dydaktyczne, w którym mobilny zestaw laptop i rzutnik stają się standardem – mówi Jolanta Bąk, dodając, że na każdym etapie swojej historii była to szkoła nowoczesna.
Społeczność szkolną tworzy teraz 584 uczniów, grono pedagogiczne – 48 nauczycieli i 14 pracowników administracji. – Być z „Konara” to brzmi dumnie – mówią Patrycja i Kinga, uczennice szkoły.
Obchody jubileuszowe rozpoczną się w nadchodzący piątek, 3 października pod hasłem „Oni nas wspierali”. Będzie to część poświęcona darczyńcom, którzy w różnej formie wspierali i wspierają szkołę.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto