Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Rocznice zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Dwaj włodarze sami złożą kwiaty

ams
Fot. Radosław Konczyński
Trwa stan epidemii koronawirusa w Polsce. Do odwołania obowiązuje m.in. zakaz zgromadzeń. Dlatego w 80 rocznicę zbrodni katyńskiej i 10 rocznicę katastrofy smoleńskiej kwiaty w Malborku złożą tylko dwie osoby - burmistrz i starosta.

W Malborku uroczystości rocznicowe odbywają się pod tablicą pamiątkową umieszczoną pod krzyżem głównym na Cmentarzu Komunalnym.

- Ze względu na epidemię koronawirusa w tym roku nie będzie oficjalnych uroczystości. Ofiary Katynia oraz katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem, w imieniu mieszkańców miasta i powiatu, upamiętnią burmistrz Malborka oraz starosta malborski - poinformował Urząd Miasta Malborka.

Marek Charzewski i Mirosław Czapla złożą kwiaty 14 kwietnia.

Przypomnijmy: 96 uczestników lotu prezydenckiego Tupolewa zginęło 10 kwietnia 2010 r. przy podejściu do lotniska w Smoleńsku. Stamtąd mieli przejechać do Lasu Katyńskiego, by w 70 rocznicę zbrodni wojennej i zbrodni ludobójstwa oddać cześć Polakom wymordowanym strzałem tył w głowy przez katów z NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r.

Zginęli tylko dlatego, że byli Polakami. Źródła historyczne podają liczbę niemal 22 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej rozstrzelanych przez sowietów. Wśród ofiar było 14,5 tys. jeńców wojennych (oficerów i policjantów) z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Radziecki, po napaści 17 września 1939 roku, wschodniej części Polski. Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, ze Starobielska – w Charkowie, a policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Egzekucję więźniów przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

Sejm RP ustanowił umownie 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Tego dnia w 1943 roku pojawiła się kolejna informacja, że zostały odkryte groby katyńskie podczas ekshumacji zarządzonych przez hitlerowców.

Z kolei 13 kwietnia 1990 roku Związek Radziecki przyznał się oficjalnie do popełnienia zbrodni. Michaił Gorbaczow przekazał prezydentowi Wojciechowi Jaruzelskiemu listy przewozowe NKWD z obozów w Kozielsku i Ostaszkowie oraz spis jeńców obozu w Starobielsku. Od tego dnia Dzień Pamięci obchodzono przez kilkanaście lat jako Światowy Dzień Pamięci Ofiar Katynia.

Malbork. Kwiaty w rocznicę zbrodni katyńskiej i katastrofy s...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto