Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małe elektrownie atomowe z udziałem spółki Synthos z Oświęcimia. We wspólnych planach z Orlenem i NFOŚiGW jest budowa 10 elektrowni

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja małej elektrowni atomowej, których ma powstać 10 w myśl umowy spółki Orlen Synthos Green Energy z NFOŚiGW
Wizualizacja małej elektrowni atomowej, których ma powstać 10 w myśl umowy spółki Orlen Synthos Green Energy z NFOŚiGW Materiały PKN Orlen
Spółka Orlen Synthos Green Energy podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dotyczącą budowy w Polsce w latach 2029 - 2036 sieci małych elektrowni atomowych. Silne wsparcie rządowej agencji podnosi szansę na realizację tych planów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Spółka z Oświęcimia stawia na atom zamiast węgla

Plany spółki Synthos związane z budową małej elektrowni jądrowej jej główny udziałowiec Michał Sołowow przedstawił prawie cztery lata temu po podpisaniu porozumienia z amerykańsko-japońskim konsorcjum General Electric Hitachi, które specjalizuje się w tego typu technologiach. Dwa lata temu potentat chemiczny z Oświęcimia połączył siły z Orlenem. W ten sposób powstała spółka Orlen Synthos Green Energy, której celem stał się rozwój sieci małych elektrowni atomowych (SMR).

Wspomniana z kolei umowa z NFOŚIGW ma doprowadzić do przygotowania i budowy SMR. Przewiduje, że w latach 2029-2036 w Polsce powstanie system elektrowni o łącznej mocy około 10 tys. MWe, przy czym każda mała siłownia jądrowa składać się będzie z co najmniej jednego bloku energetycznego o mocy 300 MWe. Wstępnie planuje się, że powstaną one 10 wytypowanych lokalizacjach. Projektowany okres eksploatacji każdego obiektu to 60 lat.

- Wspieramy przedsięwzięcia zmierzające do rozwoju gospodarki zeroemisyjnej i dlatego z pełnym przekonaniem włączamy się również w program budowy w Polsce energetyki jądrowej – zaznacza Artur Michalski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak dodaje, reaktory typu SMR to obiekty znacznie mniejsze niż w przypadku typowej elektrowni atomowej, a z uwagi na ich stosunkowo niewielkie rozmiary, będą one bardziej przystępne cenowo, a także w pełni bezpieczne. Jedna taka elektrownia może być zbudowana w ciągu 24-36 miesięcy na terenie stanowiącym zaledwie 10 proc. dużej siłowni atomowej.

– Elektrownia atomowa oparta o reaktory modułowe to optymalny sposób na szybką dekarbonizację energetyki, a także ratunek dla polskiego przemysłu – mówi Dawid Jackiewicz, wiceprezes spółki Orlen Synthos Green Energy. – Reaktor BWRX-300, oparty na sprawdzonej technologii reaktora BWR działającego w 10 krajach - dodaje.

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, obecnie na świecie jest realizowanych około 70 projektów tego typu. Polski BWRX-300, dzięki wykorzystaniu w procesie budowy doświadczeń z USA i Kanady, ma szansę powstać już jako drugi na świecie, po kanadyjskim Darlington. Na razie nie są znane plany, gdzie takie elektrownie mogą powstać w Polce.

Przedstawiciele spółki Synthos często podkreślają, że chcą rozwijać posiadane zakłady w oparciu o czyste technologie. Synthos swoją główną siedzibę ma w Oświęcimiu, ale posiada zakłady także w Kralupach w Czechach oraz we Francji, Holandii i Niemczech.

Niezależnie od tych planów trwają przygotowania do budowy dużych elektrowni w oparciu o współpracę, jaką rząd nawiązał z firmami z USA i Korei.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto