Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska. Kolonoskopia, 20-minutowe badanie, które ratuje życie. Bezpłatnie i ze znieczuleniem zrobisz w szpitalu Żeromskiego w Krakowie

OPRAC.: Monika Pawłowska
Nie daj się zaskoczyć rakowi, wykonaj bezpłatnie badanie kolonoskopowe. W krakowskim szpitalu Żeromskiego za darmo.
Nie daj się zaskoczyć rakowi, wykonaj bezpłatnie badanie kolonoskopowe. W krakowskim szpitalu Żeromskiego za darmo. Pixabay/zdjęcie ilustracyjne
Mieszkańcy ośmiu powiatów Małopolski, m.in. oświęcimskiego, nowosądeckiego, dąbrowskiego i wadowickiego, mogą zgłosić się na bezpłatne badanie kolonoskopowe w znieczuleniu, w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Dodatkowo refundowane są także koszty przejazdu. Z bezpłatnej kolonoskopii mogą skorzystać wszystkie osoby w wieku 50-65 lat oraz młodsi pacjenci z grup szczególnego ryzyka, których krewni zachorowali na raka jelita grubego. Zadbaj o swoje i zdrowie najbliższych.

Nie daj się zaskoczyć rakowi i wykonaj bezpłatnie badanie kolonoskopowe

Program badań jest skierowany do osób, które jeszcze nie zaobserwowały u siebie żadnych niepokojących objawów świadczących o rozwijającym się nowotworze jelita grubego. Środki na jego realizację krakowski Szpital Specjalistyczny im. Żeromskiego otrzymał z funduszy unijnych.

Mogą z niego skorzystać mieszkańcy i osoby pracujące w powiatach:

  • dąbrowski
  • limanowski
  • nowosądecki
  • oświęcimski
  • proszowicki
  • suski
  • tatrzański
  • wadowicki

Kolonoskopia, to badanie całego jelita grubego za pomocą giętkiego instrumentu wprowadzonego przez odbyt. Badanie trwa zwykle ok. 15-30 minut, lekarze zalecają jednak, by na wizytę w szpitalu zagospodarować dwie godziny. Jeśli w trakcie badania zostaną wykryte polipy, zostaną one usunięte za pomocą pętli wprowadzonej do jelita przez kolonoskop. Usunięcie polipów nie jest bolesne i bezpośrednio po jego przeprowadzeniu można wrócić do domu lub pracy.

- Do badań kwalifikują się wszystkie osoby w wieku 50-65 lat bez objawów raka jelita grubego

– informuje Anna Górska ze Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. - Również osoby w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, ale które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego oraz osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny HNPCC lub FAP. W tym przypadku konieczne jest potwierdzenie z poradni genetycznej – dodaje.

Do badań szpital nie kwalifikuje osób, które miały wykonaną kolonoskopię w ciągu ostatnich 10 lat.

By poddać się badaniu, trzeba odpowiednio oczyścić jelito z resztek pokarmowych. Osiąga się to, stosując odpowiedni lek. Po ustaleniu terminu wizyty dokładnej instrukcji udzieli lekarz.

Każdy pacjent zainteresowany badaniem musi wypełnić ankietę kwalifikacyjną zamieszczoną na stronie zeromski-szpital.pl. Ankietę można przesłać pocztą na adres: os. Na Skarpie 66, 31-913 Kraków, dostarczyć osobiście do rejestracji szpitalnej lub wysłać mailem na adres: [email protected].

Rejestracja na badania bezpośrednio w rejestracji szpitalnej, mailowo lub telefonicznie pod numerem12 622 93 51 (codziennie w godz. 8-15).

FLESZ - Darmowe badania dla czterdziestolatków

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto