Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu ma trzech nowych profesorów. Wśród nich jest rektor oświęcimskiej uczelni [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Materiały MUP w Oświęcimiu
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rtm. W. Pileckiego w Oświęcimiu może pochwalić się trzema nowymi profesorami. Wśród awansowanych na stanowisko profesora MUP jest m.in. rektor oświęcimskiej uczelni dr n. med. Sonia Grychtoł. Ponadto do grona uczelnianych profesorów dołączyli również dr hab. Agnieszka Palej, pracownik Instytutu Nauk Humanistycznych i Społecznych im. Jana Karskiego i językoznawca dr hab. Aleksander Gomola, językoznawca

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Rektor uczelni w Oświęcimiu wśród nowych profesorów

Awanse na stanowiska profesorów uczelni są wynikiem decyzji Komisji ds. Oceny Dorobku dla Nauczycieli Akademickich i pozytywnej jednogłośnej opinii Senatu.

- Pod uwagę brane są także znaczące osiągnięcia i dynamiczny rozwój pracy naukowej i dydaktycznej

- dodają w oświęcimskiej uczelni.

Od 1 kwietnia do grona profesorów dołączyło trzech jej pracowników. Wśród nich obecna rektor dr n. med. Sonia Grychtoł. Z oświęcimską Alma Mater związana jest od 2014 r., pełniąc najpierw funkcję dyrektora Instytutu Pielęgniarstwa MUP Oświęcim, a następnie prorektora ds. studentów w latach 2016-2020. Wcześniej zdobywała bogate doświadczenie w placówkach medycznych na Śląsku. Jest autorem 42 publikacji w czasopismach naukowo-technicznych oraz podręcznikach, w tym 13 afiliowanych MUP Oświęcim.

- W zakresie rozwoju naukowego wypromowała 103 prace magisterskie i 150 prac licencjackich z zakresu nauk o zdrowiu i nauk medycznych. Ponadto była recenzentką imponującej liczby ponad 200 prac

- wyliczają w MUP.

Do dziś czynnie współpracuje z Naczelną Izbą Pielęgniarską. Może też pochwalić się odznaką „Za zasługi dla Ochrony Zdrowia” przyznaną przez ministra zdrowia.

Od 15 lat są związani z uczelnią w Oświęcimiu

Do grona uczelnianych profesorów dołączyła również dr hab. Agnieszka Palej, pracownik Instytutu Nauk Humanistycznych i Społecznych im. Jana Karskiego, która związana jest z uczelnią od 2006 r. jako pracownik dydaktyczny na kierunku Filologia Germańska, koordynator praktyk oraz członek Komisji ds. Jakości Kształcenia.

Obszarem jej zainteresowań jest głównie językoznawstwo niemieckie. Swoje badania w dużej mierze koncentruje na literaturze migracyjnej polsko-niemieckiej i polsko-austriackiej. Bada również aspekty wielokulturowości. Od początku swojej kariery naukowo-dydaktycznej związana z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, gdzie pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. dydaktycznych w Instytucie Filologii Germańskiej.

- Do tej pory wypromowała 64 magistrantów i 41 licencjatów oraz recenzowała ponad 90 prac magisterskich

- dodają w oświęcimskiej uczelni.

Obecnie ma także pod opieką jedną pracę doktorancką. Jest autorką dwóch monografii, 36 artykułów naukowych w czasopismach, a także współredaktorem trzech tomów zbiorowych. Ma w dorobku Brązowy Medal za Długoletnią Służbę oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Od 15 lat z MUP związany jest także trzeci z awansowanych na stanowisko profesora uczelni dr hab. Aleksander Gomola związany z uczelnią od 2006 roku. Ponadto jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, będąc zatrudnionym na stanowisku profesora uczelni w Katedrze Przekładoznawstwa Wydziału Filologicznego.

Jako językoznawca koncentruje się przede wszystkim na analizie języka religijnego, sposobie jego tworzenia, funkcjonowania i oddziaływania na odbiorców. Jego drugim obszarem badawczym jest translatoryka, a trzecim dydaktyka przekładu, gdzie wykorzystuje doświadczenie dydaktyka przekładu, tłumacza oraz weryfikatora tłumaczeń.

Dr hab. Aleksander Gomola opublikował dwie monografie. Ponadto jest autorem kilku rozdziałów w monografiach zbiorowych w wydawnictwach oraz kilkudziesięciu artykułów w czasopismach polskich i zagranicznych. Wypromował ponad sto prac magisterskich i ponad sto licencjackich. Jest promotorem przewodów doktorskich i prowadzi seminarium doktoranckie na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Kształcąc studentów MUP rzemiosła translatorskiego, wykorzystuje swoje długie doświadczenie tłumacza literatury, którego owocem jest ponad dziewięćdziesiąt przetłumaczonych książek. Jest także tłumaczem audiowizualnym, tłumaczem słowa żywego oraz weryfikatorem tłumaczeń audiowizualnych. Jako tłumacz konsekutywny i symultaniczny tłumaczył między innymi negocjacje handlowe i restrukturyzacyjne dla spółek skarbu państwa i Banku Światowego, wizyty delegacji sportowych - piłkarskiej reprezentacji Anglii.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto