Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu trafia w oczekiwania młodych ludzi i przyciąga ich coraz więcej. Rekordowa rekrutacja [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu cieszy się wśród młodych ludzi, którzy planują studia, coraz większym zainteresowaniem
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu cieszy się wśród młodych ludzi, którzy planują studia, coraz większym zainteresowaniem Małopolska Uczelnia Państwowa w Oświęcimiu
Małopolska Uczelnia Państwowa im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu cieszy się wśród młodych ludzi, którzy planują studia, coraz większym zainteresowaniem. Najlepszy dowód to tegoroczna, rekordowa rekrutacja na I rok studiów. W rozpoczętym roku akademickim 2020 / 2021 naukę w murach oświęcimskiej uczelni podjęło blisko 1000 osób.

O tym skąd bierze się stale rosnąca popularność uczelni rozmawiamy z dr. Radosławem Folgą, prorektorem ds. studenckich.

Liczba osób wybierających studia na MUP w Oświęcimiu rośnie z roku na rok, ale ostatnia rekrutacja była wyjątkowa. Prawie 30 proc. większa niż przed rokiem.

- Niezmiernie nas to cieszy. Na dogłębną analizę przyjdzie jeszcze czas, ale wstępnie można wskazać na kilka aspektów. Przede wszystkim cały czas dostosowujemy naszą ofertę do analiz rynku pracy i oczekiwań młodych ludzi. Pod tym kątem otwieramy nowe kierunki i zmieniamy moduły specjalizacji. Z pewnością znaczenie ma również praktyczny charakter, który nadajemy studiom w naszej uczelni. Drugi aspekt związany jest z bliskością naszej uczelni. To był zawsze nasz atut, bo dla wielu osób codzienne dojazdy do dużych ośrodków akademickich stanowią istotny problem. Dodatkowego znaczenia ta bliskość nabrała teraz w okresie pandemii, gdy decyzja o wyborze miejsca studiów stanowiła jeszcze większy dylemat dla młodych ludzi. I jeszcze inny istotny rzecz, czyli systematyczny rozwój zaplecza naukowego naszej uczelni.

Możliwości pod tym względem będą jeszcze większe po adaptacji na potrzeby MUP trzeciego budynku dawnego monopolu tytoniowego?
Termin zakończenia prac to 31 marca 2022 roku. Zagospodarowanie tego budynku o powierzchni 10 tys. m kwadratowych sprawi, że dwukrotnie zwiększy się nasz obecny stan posiadania, co z kolei pozwoli m.in. na uruchomienie centrum kształcenia medycznego, centrum kształcenia inżynieryjnego, nowych laboratoriów.

Obecnie uczelnia prowadzi 21 kierunków. W tym roku uruchomione zostały dwa nowe: ratownictwo medyczne oraz administracja i komunikacja społeczna. Czy planowane są kolejne?

- Na pewno, jak dotychczas będziemy myśleć o dalszym wzbogacaniu oferty naszej uczelni, ale rzecz nie jest w liczbie kierunków, ale młodych ludzi, którzy będą chcieli je wybierać, decydując się na wybór studiów. Na pewno ta oferta musi odpowiadać także sytuacji na rynku pracy.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto