Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Kilkaset dzieci uchodźców uczy się w szkołach powiatów oświęcimskiego, chrzanowskiego i olkuskiego

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W PZ nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu nowy rok szkolny rozpoczęło 26 młodych Ukraińców
W PZ nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu nowy rok szkolny rozpoczęło 26 młodych Ukraińców Powiat oświęcimski / Rafał Lorek
Kilkaset dzieci i młodzieży z Ukrainy rozpoczęło naukę w polskich szkołach w powiatach: chrzanowskim, olkuskim i oświęcimskim . Dla części jest to ciąg dalszy edukacji rozpoczętej szkołach wiosną, gdy wraz z rodzicami po agresji Rosji znalazły schronienie przed wojną.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

W Oświęcimiu uczy się ponad 200 dzieci uchodźców

W samym Oświęcimiu w dziewięciu miejskich podstawówkach wraz z polskimi rówieśnikami nowy rok szkolny zaczęło 207 uczniów z Ukrainy, ale w kolejnych dniach ta liczba może jeszcze się zwiększać. Dzieci ukraińskie chodzą także do szkół w oświęcimskiej gminie, jak 8-letnia Uliana, który uczy się w III klasie podstawówki w Porębie Wielkiej.

- Do Polski przyjechałyśmy z Żytomierza na początku marca. Córka chodziła najpierw do szkoły w Brzezince, a teraz zaczęła nowy rok szkolny w Porębie Wielkiej. Jest bardzo zadowolona, lubi chodzić do szkoły i już nie mogła doczekać na rozpoczęcie nowego roku szkolnego - mówi Alina Szawłowska, mama 8-latki.

Jak dodaje, dla niej jest to bardzo ważne, że córka może dalej uczyć się w bezpiecznych warunkach.

Wyprawki w Olkuszu dla pierwszoklasistów z Ukrainy

W olkuskich szkołach podstawowych z 1 września naukę rozpoczęło około 100 uchodźców z Ukrainy. W szkołach średnich jest ich natomiast około 50.Jak podkreślają urzędnicy ciężko jest określić konkretną ilość osób z Ukrainy, które uczęszczają do olkuskich szkół, ponieważ uchodźcy często zmieniają miejsce zamieszkania lub wyjeżdżają za granicę. Podane liczby mogą zatem ulegać zmianom.

Jak informuje Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu już w najbliższych dniach przekaże do szkół podstawowych wyprawki dla pierwszoklasistów. Wraz z nimi do placówek trafią także ulotki w języku ukraińskim. Mają one opowiadać o atrakcjach Olkusza i Rabsztyna.

- Dokładamy wszelkich starań, aby dzieci z Ukrainy, które mieszkają na terenie gminy Olkusz czuły się u nas dobrze, mogły kontynuować naukę, a także poznawać historię, zabytki i atrakcje turystyczne naszego miasta i gminy – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Dzieci uchodźców kontynuują naukę także w Chrzanowie

W szkołach podstawowych, dla których organem prowadzącym jest gmina Chrzanów uczy się 166 dzieci z Ukrainy, z czego w samym mieście 155. Do liceów trafiło 43 młodych ludzi z Ukrainy. W gminie Alwernia uczy się 16 dzieci uchodźców, z czego 15 w Alwerni, a jedno dziecko w Brodłach.

W SP nr 2 w Oświęcimiu zżyli się z ukraińskimi uczniami

W Szkole Podstawowej nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu ukraińskie dzieci przyszły na inaugurację z kwiatami dla nauczycieli. - Są to dzieci, które uczyły się u nas już wiosną. Takie serdeczne powitanie po dwóch miesiącach wakacji było dla nas wszystkich bardzo wzruszające - podkreśla Magdalena Musiał-Zielińska, zastępca dyrektora.

W oświęcimskiej "dwójce" jest ok. 20 dzieci. Tutaj mogą liczyć nie tylko na naukę, ale wszelaką pomoc. Tak było z grupą, która znalazła się tutaj już wiosną. Dyrekcja i nauczyciele zorganizowali dla nich wyprawki szkolne. - Nasi nauczyciele podchodzą do każdego dziecka indywidualnie i z sercem. Po prostu zżyliśmy się ze sobą - dodaje Magdalena Musiał-Zielińska.

W SP nr 5 im. Orła Białego naukę zaczęło aż 46 młodych ukraińskich uchodźców. - W porównaniu z wiosną ich liczba w naszej placówce podwoiła się. Mamy ukraińskich uczniów we wszystkich klasach, wśród pierwszaków jest ich sześciu - wylicza Bożena Kózka, zastępca dyrektora "piątki". Cała szkoła liczy ok. 280 uczniów.

Wszyscy dzieci uczą się od razu w klasach z polskimi rówieśnikami. Mają jednak dodatkowe lekcję języka polskiego. Podobnie jest w szkołach średnich powiatu oświęcimskiego. Starostwo z myślą o uczniach ukraińskich prowadzi ponadto oddział przygotowawczy w Powiatowym Centrum Kształcenia Technicznego i Branżowego.

W PZ nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu największej szkole średniej w powiecie - 1500 uczniów - naukę rozpoczęło 26 Ukraińców. Dyrektor placówki Jacek Stoch podkreśla, że popularny "Chemik" ma w tym względzie doświadczenie. W klasach sportowych hokeja już od 5 lat uczy się i trenuje młodzi ukraińska młodzież. - Ma dodatkowe zajęcia przystosowawcze, m.in. z języka polskiego, historii - mówi Jacek Stoch.

Ukraińscy uczniowie nie kryją, że czasami jest trudno ze względu chociażby problemy z opanowaniem polskiego. Niektórzy przez wojnę będą musieli nadrabiać rok. Jak podkreślają, najważniejsze jest, że mogą dalej się uczyć bez obaw, że na głowy polecą im bomby.

od 16 lat

Ukraina do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto