Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia: region zanieczyszczony, normy pyłów przekroczone

Małgorzata Gleń
Kornelia Zając i Roksana Świerczek narzekają na powietrze
Kornelia Zając i Roksana Świerczek narzekają na powietrze fot. Małgorzata Gleń
Piękna, słoneczna i bezwietrzna pogoda paradoksalnie może źle odbić się na naszym zdrowiu. Odkąd rozpoczął się sezon grzewczy w powietrzu aż gęsto jest od trujących związków chemicznych.

Stacje Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olkuszu i Trzebini od kilku dni notują przekroczenie dopuszczalnych norm. W miniony czwartek i piątek stężenie tak zwanego pyłu zawieszonego - mieszaniny cząstek dymu, sadzy, popiołu oraz metali - w naszym regionie było przekroczone blisko dwukrotnie. Norma sięga 50 jednostek, a w czwartek czytniki wskazały poziom 94.

Co gorsza, jak alarmuje urząd marszałkowski w Krakowie, dzisiaj najgorzej będzie w powiecie oświęcimskim. Urzędnicy zalecają, aby nie wybierać się na spacery, a z domu wychodzić tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Najbardziej narażeni na szkodliwe działanie pyłu są starsi ludzie, małe dzieci i kobiety w ciąży.

Lekarze potwierdzają, że drobinki pyłu mniejsze niż 2,5 mikrometra docierają nawet do dolnych partii płuc powodując takie choroby układu oddechowego, jak astma, bronchit czy zapalenie oskrzeli.

Mieszkańcy regionu przyznają, że choć zwykle nie sprawdzają komunikatów inspektoratu środowiska, czują, że w powietrzu coś wisi.

- Najgorzej jest rano, aż w gardle drapie - przyznaje Alicja Kocot z Olkusza, spacerująca z dwuletnią córką po Rynku. - Zaraz wracamy do domu, bo to na pewno nie jest zdrowe - martwi się. Specjaliści przyznają, że pyły, które wiszą od kilku dni nad Małopolską, zachodnią mogą powodować kaszel, trudności z oddychaniem.

Są groźne dla alergików, bo potęgują katar sienny i zapalenia spojówek.

Małopolska zachodnia to poza samym Krakowem najbardziej zanieczyszczony w województwie region. Stacje kontroli powietrza w Trzebini i Olkuszu wskazują, że przez pierwsze pięć dni listopada, normy zanieczyszczeń były tu przekroczone przez cztery dni.

- Małopolska zachodnia to, niestety, najgorzej przewietrzany region w województwie. Można się spodziewać, że dni ze smogiem w okresie grzewczym będzie jeszcze wiele - ostrzega Paweł Ciećko, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

Podkreśla, że największa emisja pyłów emitowana jest do atmosfery w wyniku spalania węgla i innych odpadów w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych. Na smog składają się również spaliny samochodowe.

Sytuacja poprawi się dopiero, gdy powieje wiatr. W ciągu najbliższych dni nie ma jednak na to co liczyć. Starajmy się więc przeczekać ten czas w domu.

Unikalne zdjęcia Miss Małopolski! Zobacz konkursy piękności z dawnych lat.

Academy(c) Awards. Plebiscyt na najlepszy akademik Krakowa!

Mieszkania Kraków. Sprawdź nowy serwis

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto