Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Uroczystość Wszystkich Świętych będzie w tym roku inna niż kiedykolwiek. Na cmentarzach także obowiązują obostrzenia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Służby sanitarne podkreślają, że na cmentarzach jak w innych miejscach publicznych obowiązują wszystkie obostrzenia związane z koronawirusem
Służby sanitarne podkreślają, że na cmentarzach jak w innych miejscach publicznych obowiązują wszystkie obostrzenia związane z koronawirusem
Uroczystość Wszystkich Świętych w tym roku będzie inna niż kiedykolwiek dotąd. Cieniem na jej obchodach kładzie się pandemia koronawirusa, który w ostatnich tygodniach zaatakował z ogromną mocą. W powiatach Małopolski zachodniej każdego dnia przybywa setek zakażonych. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie obostrzeń także 1 listopada. Co ważne - nie trzeba w tym dniu iść na cmentarz. AKTUALIZACJA. Przed chwilą (30 października, godz. 15.40) premier Matusz Morawiecki ogłosił, że od jutra, 31 października do 2 listopada, wszystkie cmentarze w Polsce są zamknięte.

Nawiedzanie grobów przez cały listopad

Tym co zawsze było związane z tym świętem, a także następującym po nim Dniu Zadusznym były odwiedziny na grobach bliskich i znajomych często rozsianych po różnych zakątkach Polski, a także miejscach pamięci ofiar wojen i obrońców ojczyzny. Na cmentarzach gromadziły się tłumy, przy grobach krewnych spotykały się rodziny, które często nie widziały się przez cały rok albo i dłużej.

W tym roku tak być nie powinno. Zewsząd słychać apele, także przedstawicieli Kościoła o zachowanie obostrzeń i zasad ostrożności.

- W każdym z nas jest ogromna potrzeba, by akurat tego dnia pójść na cmentarz, ale koniecznie trzeba mieć także na uwadze innych, którzy żyją wokół nas

– podkreślają kapłani i zachęcają, aby nawiedzanie grobów swoich bliskich rozłożyć w czasie na cały listopad.

W Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej, której podlega część parafii w powiatach oświęcimskim i wadowickim przypominają, że papież Franciszek w związku z pandemią wydał dekret wydłużający właśnie na cały miesiąc listopad okres odpustu za zmarłych, który można uzyskać modląc się za zmarłych i nawiedzając cmentarze.

Dotyczy to zarówno dnia Wszystkich Świętych, jak 2 listopada, który jest wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych. Każdy z wiernych może więc wybrać dowolny dzień listopada, aby dochować warunków uzyskania odpustu zupełnego.

Także metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w swoim ostatnim liście apeluje o cierpliwe znoszenie niedogodności i przestrzeganie zaleceń sanitarnych w imię miłości bliźniego, do której wzywa Pan Jezus.

- Od kilku lat to powtarzam, że 1 listopada jest dniem świętych, a więc tych, którzy już są w niebie. Oni już nie potrzebują naszej modlitwy na cmentarzu. Dlatego w tym dniu możemy modlić się w kościele bez odwiedzania cmentarza - tłumaczy franciszkanin o. Jan Maria Szewek.

Jak podkreślają kościelni hierarchowie równie ważna jest msza święta, którą wysłuchamy w radio lub zobaczymy w telewizorze. Szczególnie jest to zalecane osobom starszym i schorowanym.

- Natomiast uzyskanie odpustu zupełnego, jako realnej pomocy wierzących dla zmarłych swoich bliskich jest możliwe nie tylko przy okazji uroczystości Wszystkich Świętych. - Katechizm Kościoła Katolickiego daje także inne możliwości - zaznacza franciszkanin.

Przyznaje, że pójście z kwiatami i zniczami na cmentarz jest pięknym gestem i symbolem naszej pamięci o zmarłych, ale faktycznie nic im nie daje.

- Bardziej świadczy o nas niż o chęci autentycznej pomocy zmarłym - uważa o. Jan Maria Szewek i dodaje, że cały czas powinniśmy pamiętać o 5 przykazaniu: "Nie zabijaj".

Cmentarze są jak każde inne miejsca publiczne

Z kolei służby sanitarne przypominają, że na cmentarzach, jak w innych miejscach publicznych obowiązują wszystkie obostrzenia, w tym obowiązek noszenia maseczek zakrywających usta i nos, zachowanie dystansu czy zakaz gromadzenia się więcej niż 5 osób.

W związku z tym nie będzie na cmentarzach tradycyjnych procesji ani innych nabożeństw w dniu Wszystkich Świętych ani w Dzień Zaduszny.

Duchowni uspokajają także, szczególnie starsze osoby, że jeśli tak się zdarzy, że we Wszystkich Świętych nie pójdziemy na cmentarz, nie oznacza to, że lekceważymy bliskich zmarłych.

- Uczcijmy ich pamięć domową modlitwą, czytaniem Pisma Świętego w ich intencji, czy choćby wspólnym wspomnieniem ich

– podkreślają kapłani.

Od kilku dni na cmentarzach widać już zwiększony ruch. Widać, że wiele osób wzięło sobie do serca wskazania duchownych i służb epidemicznych.

- Dzisiaj wykorzystuję ładną pogodę i robię porządki wokół grobu rodziców. Przyjdę w piątek, a 1 listopada po prostu pomodlę się za nich w domu

– powiedziała nam Jadwiga Wójcik, mieszkanka Oświęcimia.

Przyznaje, że w minionych latach we Wszystkich Świętych bądź Dzień Zaduszny przyjeżdżała siostra z Łodzi z mężem i dziećmi. - W tym roku już ustaliśmy, że zobaczymy się, jak to wszystko minie – dodaje oświęcimianka.

Nie odbędą się Korowody Świętych

W ostatnich latach jedną z tradycji stały się Korowody Świętych, które odbywały się dzień przez uroczystością Wszystkich Świętych. Ich uczestnicy, głównie dzieci szły w orszaku przebrane za świętych i swoich patronów.

- W tym roku w zamian będzie zorganizowany konkurs internetowy dla dzieci, którego celem jest poznanie świętych, z którymi spotykamy się w naszej świątyni – zachęcają do udziału salezjanie w Oświęcimiu.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto