Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Medal za pamięć o Katyniu dla mieszkańca Oświęcimia Karola Ptaszkowskiego

bok
Zbiory organizatora
Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymał Karol Ptaszkowski. Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa uhonorowała go za pielęgnowanie pamięci o Katyniu

Karol Ptaszkowski, znany oświęcimski lekarz, nauczyciel akademicki PWSZ w Oświęcimiu, radny powiatowy dwóch kadencji, poeta, a także przewodniczący Koła Terenowego w Oświęcimiu Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie został uhonorowany Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej.
Odznaczenie to nadane przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie i sygnowane przez jej przewodniczącego Władysława Bartoszewskiego, stanowi najwyższy wyraz podziękowania za pielęgnowanie pamięci o Katyniu i innych miejscach związanych z historią Polski, często tragiczną, a przez to o wydarzeniach, o których przyszłe pokolenia nie mogą zapomnieć. Zasłużonego oświęcimianina wyróżniono medalem końcem stycznia, podczas spotkania opłatkowego rodzin katyńskich w Krakowie.
- Moja praca, zaangażowanie w sprawy rodzin katyńskich wynika z potrzeby serca. Medal może świadczyć o tym, iż istnieje potrzeba, aby ukazywać przyszłym pokoleniom wiedzę na temat zbrodni katyńskiej. Polska nigdy nie może zapomnieć o tych, którzy poszli za nią walczyć, a zostali podstępnie zabici – zauważa dr nauk med. Karol Ptaszkowski.
W roku 2000 z inicjatywy Karola Ptaszkowskiego oraz osób skupionych wokół oświęcimskiego Koła Terenowego Stowarzyszenia Rodzin Ofiar Katynia Polski Południowej w Krakowie uroczyście wmurowano, w przedsionku kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Oświęcimiu, tablicę z nazwiskami ofiar zamordowanych i pochowanych w Katyniu, Miednoje i Charkowie. Na liście znaleźli się mieszkańcy powiatu oświęcimskiego, jeńcy wojenni obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, podstępnie zabici przez oprawców z NKWD na rozkaz Stalina. Rok później umieszczono pod tablicą urny z ziemią z tych trzech cmentarzy wojennych. Od tego czasu Koło regularnie, co roku w kwietniu organizuje Dzień Pamięci Ofiar Katynia, podczas którego młodzież z oświęcimskich szkół uczestniczy w cyklu prelekcji na temat stalinowskich zbrodni, dokonanych na polskich oficerach, jak również delegacje składają kwiaty pod pamiątkową tablicą w kościele.
Dopełnieniem zaangażowania Karola Ptaszkowskiego, jak i rodzin katyńskich w krzewieniu pamięci o tragicznych losach wielu tysięcy polskich oficerów jest sadzenie dębów, poświęconych każdemu z zamordowanych. Inicjatywa Stowarzyszenia Parafiada trafiła w Oświęcimiu na podatny grunt i już niemal wszyscy z listy pomordowanych, znajdujących się na tablicy pamiątkowej, mają swój dąb, który przez setki lat nie pozwoli o nich zapomnieć.
Warto w tym miejscu nadmienić, iż Michał Ptaszkowski, aspirant przedwojennej policji państwowej, ojciec Karola Ptaszkowskiego, będąc więźniem Ostaszkowa, został zamordowany w wieku 39 lat w Twerze, co miało miejsce kwietniu 1940 roku.
- Intencją oprawców stalinowskich była zbrodnia doskonała, o której ludzie nie mieli się dowiedzieć i miała być na nią spuszczona zasłona niepamięci. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni losowi, że mogliśmy dożyć tych czasów, kiedy tę niepamięć możemy odsłaniać i mówić o tej daninie krwi. To jest naszym celem i powołaniem – akcentuje Karol Ptaszkowski.
W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, odbędą się w Oświęcimiu obchody Dnia Pamięci Ofiar Katynia. Uroczystości, które zaplanowano na 24 kwietnia rozpoczną się o godz. 9.30 prelekcją dla studentów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu i reprezentantów młodzieży szkolnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto