Mieszkańcy Oświęcimia mogą zabrać głos w sprawie zakazu palenia węglem w piecach

BK
Archiwum Nasze Miasto
Trwają konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia na terenie Oświęcimia zakazu palenia węglem do 2032 roku.

Do 21 lutego trwają konsultacje społeczne w sprawie projektu uchwały Rady Miasta Oświęcim w sprawie wystąpienia do Zarządu Województwa Małopolskiego o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej wprowadzającej na terenie miasta Oświęcim zakaz spalania paliw stałych, w tym węglem.

Uwagi i wnioski do zaproponowanych w projekcie uchwały zmian można przesyłać drogą pocztową na adres: Urząd Miasta Oświęcim, ul. Zaborska 2, 32-600 Oświęcim lub drogą elektroniczną na adres: magdalena.ptaszynska@um.oswiecim.pl.

Przygotowany projekt uchwały ma charakter intencyjny, gdyż stosownie do postanowień art. 96 Prawo ochrony środowiska wyłączną kompetencję do wprowadzenia tych ograniczeń ma Sejmik Województwa Małopolskiego.

Urzędnicy tłumaczą, że zaproponowane rozwiązania mają zapobiegać negatywnemu oddziaływaniu wysokiego stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu na zdrowie ludzi oraz środowisko.

Ograniczenia mają być wprowadzane etapami:

1. od 1 września 2022 r. – zakazuje się montażu kotłów węglowych w nowych budynkach, za wyjątkiem kotłów będących w trakcie montażu, lub których montaż jest planowany, jeśli decyzja o pozwoleniu na budowę obiektu budowlanego stała się ostateczna lub dokonano zgłoszenia robót budowlanych, a właściwy organ nie wniósł sprzeciwu, przed 1 września 2022 r.
2. od 1 stycznia 2023 r. – zakazuje się użytkowania kotłów węglowych pozaklasowych,
3. od 1 września 2024 r. – zakazuje się użytkowania kotłów węglowych klasy 3 i 4,
4. od 1 września 2028 r. – zakazuje się użytkowania kotłów klasy 5,
5. od 1 września 2022 r. – jest możliwość spalania biomasy stałej (tj. np. drewno, pelet) tylko w kominkach, które spełniają wymagania ekoprojektu, nie są jedynym źródłem ciepła oraz w kominkach, w których montowane są urządzenia zapewniające redukcję emisji pyłu,
6. do 31 grudnia 2032 r. – mogą być użytkowane instalacje spełniające wymagania ekoprojektu, czyli kotły węglowe niskoemisyjne oraz kominki1.

.

Ostatecznie od 1 stycznia 2033 r. proponuje się wprowadzić zakaz używania kotłów węglowych oraz kominków spełniających wymagania ekoprojektu, za wyjątkiem sytuacji, kiedy będzie występował brak możliwości technicznych przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej.

W przypadku pojawienia się możliwości podłączenia do sieci, postuluje się, aby kotły węglowe lub kominki spełniające wymagania ekoprojektu mogły być użytkowane przez okres nie dłuższy niż 10 lat od daty ich montażu.

Wsparcie emocjonalne przyszłych rodziców, czyli kim jest doula?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie