Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Oświęcimia Julia Ilisińska zostanie upamiętniona w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie. Niosła pomoc więźniom KL Auschwitz

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych honorowani są ludzie, którzy ocalili życie innych ryzykując własnym oraz ci, którzy nie bali się występować w obronie ludzkiej godności
W warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych honorowani są ludzie, którzy ocalili życie innych ryzykując własnym oraz ci, którzy nie bali się występować w obronie ludzkiej godności Dom Spotkań z Historią
Julia Ilisińska, mieszkanka Oświęcimia, zostanie upamiętniona w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie. Podczas uroczystości, która odbędzie się 23 września, posadzone zostanie poświęcone jej drzewko pamięci i odsłonięty symboliczny kamień. W czasie II wojny światowej i okupacji Julia Ilisińska z narażeniem życia niosła pomoc więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Ogród Sprawiedliwych w Warszawie to miejsce, w którym honorowani są ludzie ryzykujący własnym życiem, aby ratować innych, ci, którzy nie bali się występować w obronie ludzkiej godności w czasach totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku.

Pomagała więźniom obozu Auschwitz

Julia Ilisińska mieszkała z rodziną na Starych Stawach w Oświęcimiu. Podczas wojny i okupacji działała w konspiracji i pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. W jej domu był punkt dystrybucji lekarstw dla więźniów. Działała pomimo strachu o trójkę swoich małych dzieci. W 1941 r. została wraz z mężem – Władysławem – aresztowana. Bita i torturowana nie zdradziła nikogo z konspiracji. Cudem ocalała.

- Władysław Ilisiński podejrzewany o pomoc więźniom oraz posiadanie broni i radia, 13 września 1941 r. został uwięziony KL Auschwitz. Później przeniesiono go do więzienia w Wadowicach, gdzie 12 października 1942 r. został rozstrzelany

- przypomina historyk dr Adam Cyra.

Jak dodaje, zaraz po aresztowaniu Władysława Ilisińskiego i jego żony Julii, zwolnionej później z więzienia, ich dom został skonfiskowany, a opiekę nad dziećmi przejęła rodzina. Dzieci wywiezione zostały na teren Generalnego Gubernatorstwa.

- Po wojnie Julia razem z dziećmi powróciła do domu na Starych Stawach. Żyła w trudnych warunkach, pomoc otrzymywała od księży salezjanów. Zmarła w 1978 r.

- dodaje historyk.

Po wojnie została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Julia Ilisińska w Ogrodzie Sprawiedliwych

O upamiętnienie oświęcimianki w Ogrodzie Sprawiedliwych zabiegała dr Alicja Bartuś i Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, w którym podkreślają, że historia Julii Ilisińskiej i jej rodziny jest symbolicznym przejawem człowieczeństwa w „czasach próby” – nie bycia obojętnym na los drugiego człowieka. Jest symbolem tych mieszkańców Oświęcimia i okolic, którzy nie zamknęli oczu na to, co działo się za drutami obozu Auschwitz. Tych rodzin z narażeniem życia niosących pomoc więźniom było ponad 200.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto