Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanka Oświęcimia w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie. Oświęcimianka uhonorowana z okazji Europejskiego Dnia Sprawiedliwych [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Julia Ilisińska, mieszkanka Oświęcimia w czasie wojny z narażeniem życia pomagała więźniom niemieckiego obozu Auchwitz
Julia Ilisińska, mieszkanka Oświęcimia w czasie wojny z narażeniem życia pomagała więźniom niemieckiego obozu Auchwitz Blog Adama Cyry Wprawnym Okiem Historyka
Julia Ilisińska, mieszkanka Oświęcimia znalazła się wśród czterech wybitnych postaci, które w tym roku uhonorowane zostaną upamiętnieniem w Ogrodzie Sprawiedliwych w Warszawie. Okazją do ich przypomnienia był Europejski Dzień Sprawiedliwych ustanowiony przez Parlament Europejski. Julia Ilisińska w czasie II wojny światowej z narażeniem życia niosła pomoc więźniom niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Europejski Dzień Sprawiedliwych

W warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych honorowani są ludzie, którzy ocalili życie innych ryzykując własnym oraz ci, którzy nie bali się występować w obronie ludzkiej godności w czasie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w okresie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI wieku. Okazją do ich przypomnienia jest Europejski Dzień Sprawiedliwych obchodzony 6 marca.

W tym roku właśnie tutaj upamiętniona zostanie Julia Ilisińska oraz Hrant Dink - ormiański turecki dziennikarz, orędownik dialogu między oboma narodami, zamordowany przez tureckiego nacjonalistę, Emanuel Ringelblum - autor wyjątkowego podziemnego archiwum getta warszawskiego i Liu Xiaobo - chiński pisarz, działacz na rzecz obrony praw człowieka.

Pomagała więźniom obozu Auschwitz

Julia Ilisińska mieszkała z rodziną na Starych Stawach w Oświęcimiu. Podczas wojny i okupacji działała w konspiracji i pomagała więźniom niemieckiego obozu Auschwitz. W jej domu był punkt dystrybucji lekarstw dla więźniów. Działała pomimo strachu o trójkę swoich małych dzieci. W 1941 r. została wraz z mężem – Władysławem – aresztowana. Bita i torturowana nie zdradziła nikogo z konspiracji. Cudem ocalała.

- Władysław Ilisiński podejrzewany o pomoc więźniom oraz posiadanie broni i radia, 13 września 1941 r. został uwięziony KL Auschwitz. Później przeniesiono go do więzienia w Wadowicach, gdzie 12 października 1942 r. został rozstrzelany

- przypomina historyk dr Adam Cyra.

Jak dodaje, zaraz po aresztowaniu Władysława Ilisińskiego i jego żony Julii, zwolnionej później z więzienia, ich dom został skonfiskowany, a opiekę nad dziećmi przejęła rodzina. Dzieci wywiezione zostały na teren Generalnego Gubernatorstwa.

- Po wojnie Julia razem z dziećmi powróciła do domu na Starych Stawach. Żyła w trudnych warunkach, pomoc otrzymywała od księży salezjanów. Zmarła w 1978 r.

- dodaje historyk.

Po wojnie została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Julia Ilisińska i jej rodzina mieli wybór: mogli prowadzić sklep i restaurację zachowując obojętność lub bierność wobec tego, co dzieje się nieopodal w obozie. To zapewne pozwoliłoby im przetrwać wojnę bez narażania życia własnego i bliskich. Ilisińscy zachowali się inaczej – w imię człowieczeństwa. Podobnego wyboru dokonało w czasie wojny prawie dwieście rodzin z Oświęcimia i okolicznych wiosek. Za niesioną pomoc 177 osób trafiło do obozu, 62 z nich zginęły. O uhonorowanie bohaterskiej oświęcimianki zabiegała Alicja Bartuś z Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka.

Ogród Sprawiedliwych - miejsce pamięci

Ogród Sprawiedliwych w Warszawie powstał za sprawą Domu Spotkań z Historią i włoskiej fundacji GARIWO. Ogród znajduje się na skwerze im. „Jura” Gorzechowskiego, na terenie dawnego więzienia kobiecego „Serbia”, pomiędzy ulicami Dzielną i Pawią, w pobliżu al. Jana Pawła.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto