MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Mistrz Jan Bułhak i jego następcy

Włodzimierz Jurasz
"Wawel" oraz "Patrzę na Kraków" - takie tytuły noszą dwa wspaniałe albumy fotograficzne poświęcone Krakowowi, które ukazały się w ostatnich dniach. Pierwszy, opublikowany nakładem Wydawnictwa Bosz oraz Zamku ...

"Wawel" oraz "Patrzę na Kraków" - takie tytuły noszą dwa wspaniałe albumy fotograficzne poświęcone Krakowowi, które ukazały się w ostatnich dniach. Pierwszy, opublikowany nakładem Wydawnictwa Bosz oraz Zamku Królewskiego na Wawelu, przynosi zdjęcia Jana Bułhaka (1876-1950), zwanego ojcem polskiej fotografii. Na drugi, firmowany przez Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, składają się fotografie współczesnych artystów, którzy prezentowali swe prace w ramach cyklu wystaw "Patrzę na Kraków", organizowanych przez MHF oraz Katolickie Centrum Kultury w Krakowie.

Jan Bułhak znany jest przede wszystkim z fotografii Wilna. Ale jako propagator koncepcji "fotografii ojczystej" Bułhak wielokrotnie wędrował po Polsce, utrwalając jej krajobrazy i zabytki w trudnym okresie odbudowy polskiej państwowości. Na jego szlaku znalazł sie także Kraków. W latach 1897-98 Bułhak studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim, kiedy Wawel, symbol polskości, przeżywał okres najgorszego upadku, spowodowanego stworzeniem tu przez Austriaków panującej nad miastem cytadeli. Zamek służył wówczas za koszary wojskowe, a miejsce wyburzonych budowli historycznych zajmowały budynki użytkowe oraz place ćwiczeń.

Ponownie Bułhak przyjechał do Krakowa w roku 1921, gdy na wzgórzu trwały już intensywne prace renowacyjne, rozpoczęte w roku 1905, po odzyskaniu Wawelu przez Polaków. Plonem jego fascynacji tym miejscem stały się cztery albumy dedykowane kierującemu odnową zamku prof. Adolfowi Szyszko-Bohuszowi. Ale wydany obecnie najnowszy album Bułhaka, opowiadający o Wawelu, przynosi jednak zdjęcia nigdy wcześniej niepublikowane. Widoków Wawelu nie zabrakło także na zdjęciach współczesnych krakowskich artystów, których dokonania składają się na drugi album, "Patrzę na Kraków".

Pomieszczono w nim m.in. zdjęcia Leszka Dziedzica, Marka Gardulskiego, ks. Piotra Guzika, Wacława Klaga, Grzegorza Kozakiewicza, Stanisława Markowskiego, Konrada K. Pollescha, Jacka Marii Stokłosy, Jacka Wcisły, Jana Zycha oraz - naszego redakcyjnego kolegi, fotoreportera GK Adama Wojnara. Wystawę tych fotografii zorganizowano także w plenerze, przed krakowską Kurią Metropolitalną przy ul. Franciszkańskiej. Wystawa, która będzie czynna do początku grudnia, na kilka dni została jednak zdemontowana w związku z kręconymi tu zdjęciami do filmu "Świadectwo".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurojackpot. Które kraje wygrywają najczęściej?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto