Mobilizująca porażka kadetów Niwy Oświęcim w koszykarskim turnieju w Krakowie

Kadeci Niwy Oświęcim zajęli 3. miejsce w ogólnopolskim koszykarskim turnieju im. Tomka Kowalika w Krakowie. To już drugi sukces kadetów Niwy w ogólnopolskim turnieju w ciągu zaledwie dwóch tygodni. Poprzednio zajęli drugie miejsce w Kruszwicy.

Turniej miał silną obsadę. Wystartował mistrz Polski U-14 WKK Wrocław, wicemistrz województwa pomorskiego GTK Gdynia, mistrz Małopolski U-15 Cracovia, wicemistrz Polski U-14 Korona Kraków, wicemistrzowie Małopolski U-15 Regis Wieliczka i Niwa Oświęcim.
Na początku oświęcimianie spotkali się z teoretycznie najmocniejszym rywalem, GTK Gdynia. Oświęcimianie przegrali 59:84 (najwięcej punktów dla Niwy: Bożenko 18, Sobczyk 10, Copik 8, Pawlica 8).

Potem oświęcimianie zmierzyli się z WKK Wrocław. Zawodnicy Niwy od początku byli niezwykle zdeterminowani. Skończył się ich porażką 73:80 (najskuteczniejsi w Niwie: Bożenko 25, Copik 23, Cisowski 8). W obozie Niwy podkreślano jednak, że to spotkanie wyzwoliło wśród jej zawodników sportową złość.

W kolejnych spotkaniach oświęcimianie złapali swój rytm, pokonując Cracovię 80:58 (Bożenko 36, Copik 17, Sobczyk 8), Regis Wieliczka 89:50 (Bożenko 18, Copik 12, Sobczyk 12, Holik 10, Sowa 9, Graca 8, Pązik 6, Kułaga 6) i na koniec pokonali Koronę Kraków 90:77 (Bożenko 35, Copik 32).

Właśnie ostatnim zwycięstwem oświęcimianie wskoczyli na najniższy stopień podium. Z kolei Sebastian Bożenko, ze 132 punktami, został najskuteczniejszym zawodnikiem całego turnieju. Organizatorzy wyróżnili także drugiego z oświęcimian, Oliwiera Copika, mającego na koncie 92 punkty.