Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Most Piastowski był przed wojną dumą mieszkańców Oświęcimia. Nigdy już nie udało się przywrócić mu dawnego wyglądu

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Czas wojny sprawił, że budowa przeprawy przeciągała się. Uroczyste otwarcie nowego mostu nastąpiło 26 października 1924 roku. Dla Oświęcimia był to jeden z tych dni, które na trwałe zapisały się w jego historii. Główny budowniczy inż. Machniewicz za wieloletnią pracę przy moście otrzymał od władz miasta specjalne podziękowania.
Czas wojny sprawił, że budowa przeprawy przeciągała się. Uroczyste otwarcie nowego mostu nastąpiło 26 października 1924 roku. Dla Oświęcimia był to jeden z tych dni, które na trwałe zapisały się w jego historii. Główny budowniczy inż. Machniewicz za wieloletnią pracę przy moście otrzymał od władz miasta specjalne podziękowania. Zbiory Łukasza Szymańskiego
Most Piastowski nad Sołą w Oświęcimiu w okresie przedwojennym stanowił powód do dumy dla mieszkańców miasta. Uroczyście oddano go do użytku dokładnie 95 lat temu, tj. 26 października 1924 roku. Była to bardzo nowoczesna konstrukcja na ówczesne czasy.

Zobaczcie zdjęcia, jak kiedyś wyglądał. Był o wiele szerszy i po prostu piękniejszy. Był dumą oświęcimian. Jego obecny wygląd to "okrojona" wersja tego przedwojennego.

Most Piastowski nad Sołą w Oświęcimiu, gdy w 1924 roku został oddany do użytku, był bardzo nowoczesną konstrukcją.

Budowa nowej żelbetonowej przeprawy, która ma już 95 lat, rozpoczęła się w 1912 roku. Poprzedni był z drewna, został zbudowany jeszcze w pierwszej połowie XIX wieku.

Uroczyste otwarcie nowego mostu nastąpiło 26 października 1924 roku.

W ten sposób Oświęcim mógł się poszczycić jednym z najdłuższych tego typu betonowych obiektów w przedwojennej Polsce.

- Długość całego mostu według różnych źródeł wynosiła od 143 do 150 metrów. Był szeroki na 8,8 metra i posiadał po obu stronach chodniki po 1,5 metra

- wylicza Łukasz Szymański na prowadzonej przez siebie stronie: „Skansen Ziemi Oświęcimskiej”.

W latach 30. ub. wieku na końcach mostu dobudowano po dwie ozdobne kolumny mające za zadanie również podtrzymanie lamp oświetlających wjazd i wyjazd z przeprawy.

W pierwotnej wersji stał tylko 15 lat

Niestety, swój pierwotny wygląd most Piastowski zachował tylko przez 15 lat. Napaść Niemiec na Polskę i wybuch II wojny światowej odcisnął na nim trwałe piętno. 3 września 1939 roku, w trzecim także dniu wojny obronnej, aby powstrzymać impet ataku niemieckiego wojska, polscy żołnierze wysadzili część budowli. Pozostały jedynie dwa przęsła od strony zamku.

Podczas okupacji Niemcy wybudowali obok najpierw prze­prawę z drewna, ale na wiosnę 1940 roku została zniszczona przez Sołę. Potem zdecydowali się odbudować zniszczone przęsła, ale nie nawiązywały one już do przedwojennej konstrukcji.

FLESZ - Mamy coraz gorszą glebę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto