MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Możesz decydować

ECe
Odejść od automatycznej corocznej waloryzacji rent i emerytur, zmienić obecny system podwyższania tych świadczeń według wskaźnika wzrostu cen i płac na rzecz wskaźnika tylko cenowego, przekształcić renty w emerytury ...

Odejść od automatycznej corocznej waloryzacji rent i emerytur, zmienić obecny system podwyższania tych świadczeń według wskaźnika wzrostu cen i płac na rzecz wskaźnika tylko cenowego, przekształcić renty w emerytury osobom, które osiągnęły przepisowy wiek - to tylko część propozycji ekspertów, którzy pracują w zespole ds. rent inwalidzkich i dyskutują nad rządowymi propozycjami dotyczącymi ograniczenia wydatków w tej sferze.

Z kolei program 50+ omawiano w zespole ds. aktywizacji osób starszych. Jak wynika z doświadczeń międzynarodowych i krajowych, osoby powyżej 50 roku życia są często w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy. W 2004 r. Ministerstwo Gospodarki przeprowadzi program pilotażowy, m.in. ogłaszając konkurs na projekty zapewniające zatrudnienie osób w wieku przedemerytalnym.

Kontrowersje budzi projekt stopniowego wydłużania aktywności zawodowej kobiet. Wśród argumentów za późniejszym przechodzeniem na emeryturę specjaliści wymieniają zarówno starzenie się społeczeństwa, jak i większe szanse na lepszą emeryturę, która będzie wzrastać wraz z dłuższym okresem pracy przez kobiety. W zespole zajmującym się tym problemem panuje zgoda co do konieczności jasnego określenia zasad przechodzenia na emeryturę, uwzględniają przy tym doświadczenia innych państw.

Jak powinien wyglądać system ubezpieczeniowy dla rolników - to podstawowe zagadnienie, jakim zajmują się eksperci kolejnego zespołu. Jego członkowie postulują m.in. objęcie systemem rolników zrzeszonych w spółdzielniach oraz członków grup producenckich, ograniczając jednocześnie korzystanie z dotychczasowego przywileju ubezpieczenia w KRUS osób z rolnictwem w ogóle lub prawie w ogóle nie związanych.

Od dwóch tygodni pięć zespołów eksperckich dyskutuje nad ,Programem uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych". Grupy te pracują nad zasadniczymi problemami dotyczącymi: rent i emerytur, wieku emerytalnego, aktywizacji zawodowej osób starszych, ubezepieczenia rolników oraz zatrudnienia osób niepełnosprawnych.

Szukanie przez specjalistów możliwie najlepszych rozwiązań, zarówno dla samych zainteresowanych, jak też dla państwa i budżetu, to część toczącej się publiczenj debaty nad rządowym programem. Uruchomiono specjalne telefony, które służą nie tylko do zadawania pytań ekspertom, ale przede wszystkim do zgłaszania uwag i propozycji własnych rozwiązań.

Liczy się każdy głos, ważna jest każda opinia. A jest ich coraz więcej, wystarczy powiedzieć, że tylko w pierwszym tygodniu uruchomienia specjalnych numerów telefonów, odebrano ponad dwieście rozmów, natomiast 320 internautów wysłało elektroniczne listy z pytaniami i sugestiami.

Przypominamy, że na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki - www.mpips.gov.pl każdy zainteresowany poprawą stanu w państwowej kasie znajdzie rządowe dokumenty z projektem ograniczania wydatków na administrację oraz szeroko pojętą sferę społeczną. Te ostatnie zawiera tzw. zielona księga. Z kolei na stronie www.debatapubliczna.gov.pl można śledzić przebieg dyskusji i zabrać w niej głos.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto