MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Możesz zmieniać

ECe
Trwa publiczna debata nad projektem rządowego programu ograniczania wydatków na administrację państwa oraz na cele społeczne. Ta druga kwestia jest szczególnie delikatna i drażliwa, dotyczy bowiem cięć w sferze ...

Trwa publiczna debata nad projektem rządowego programu ograniczania wydatków na administrację państwa oraz na cele społeczne.

Ta druga kwestia jest szczególnie delikatna i drażliwa, dotyczy bowiem cięć w sferze socjalnej, obejmującej pomoc państwa w wypłacie rent i emerytur, alimentów i różnych świadczeń, dzięki którym wiele osób może żyć i pracować. Dotyczy zmian w zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, a także umożliwieniu powrotu na rynek pracy tym, którzy choćby z racji wieku mają kłopoty ze znalezieniem się w życiu zawodowym.

Przedstawiany przez wicepremiera Jerzego Hausnera projekt tego programu został poddany pod społeczny osąd. Założenia zawarte w tzw. Zielonej księdze (jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Gospodarki www.mpips.gov.pl są tematem dyskusji nie tylko blisko setki ekspertów (pracuje pięć zespołów tematycznych, które zbierają się raz w tygodniu), ale również przedstawicieli organizacji zawodowych i społecznych, przedsiębiorców i pracodawców, związków zawodowych, słowem - wszystkich zainteresowanych uporządkowaniem stanu finansów w kasie państwa.

W tej publicznej debacie, która formalnie rozpoczęła się we wtorek, może uczestniczyć każdy obywatel. Kto ma dostęp do Internetu, ten widzi zainteresowanie rządowym programem, przejawiające się choćby w postaci dziesiątków szczegółowych pytań, jakie napływają do resortu gospodarki już od chwili ogłoszenia rządowego projektu - na adres resortu gospodarki napłynęło 320 listów elektronicznych, odebrano ponad 200 telefonów. Uruchomiono specjalne telefony w szczególnie newralgicznych instytucjach (m.in. ZUS, KRUS), które zajmują się wypłatą świadczeń społecznych. To one są najczęściej pod społecznym pręgierzem, stąd też m.in. zamiar rządu, by przyjrzeć się ich działalności i zmieniać system ubezpieczeń, orzeczeń, wypłaty świadczeń itp.

Pierwsze wnioski formułują już zespoły ekspertów. Np. w programie uporządkowania i ograniczenia wydatków publicznych silny nacisk położono na aktywizację zawodową osób starszych, co nastąpić ma m.in. poprzez stopniowe ograniczenie świadczeń przedemerytalnych, wprowadzenie elastycznego wieku emerytalnego oraz program 50+.

Podstawowym celem proponowanych zmian jest zwiększenie zatrudnienia osób w wieku niemobilnym, tj. powyżej 45 lat, a tym samym wzrost wpływów z podatków i składek ubezpieczeniowych płaconych przez te osoby. Propozycje rozwiązań oparto w dużej mierze na doświadczeniach krajów UE, które są tym cenniejsze, że ich skuteczność i efektywność została tam sprawdzona w praktyce.

Jeden z ekspertów, były minister pracy Michał Boni twierdzi, że rządowy program cięć wydatków publicznych to nie tylko diagnoza trudnej sytuacji ekonomicznej i społecznej kraju, ale przede wszystkim próba odpowiedzi na pytanie czy uda się nam przejść od państwa socjalnego do państwa pracy.

Wicepremier Jerzy Hausner chce zaprosić do dyskusji o tych problemach przedstawicieli partii politycznych, także tych, które nie mają swojej reprezentacji w Sejmie i Senacie. Rozmawiał już w tej sprawie z przewodniczącymi klubów parlamentarnych.

Publiczna debata potrwa do 19 grudnia, a w połowie stycznia 2004 r. zostanie podsumowana i rząd przedstawi wnioski. Zabierz głos w tej sprawie, możesz wiele zmienić.

Zapamiętaj te telefony - dzwoń do ekspertów

Każdy może wziąć udział w publicznej debacie dotyczącej propozycji ograniczenia wydatków na administrację oraz cele socjalne. Kto nie ma dostępu do Internetu, ten może rozmawiać z ekspertami, zgłaszając swoje uwagi i propozycje do pakietu zaproponowanego przez wicepremiera Jerzego Hausnera. Podajemy specjalne telefony informacyjne, pod którymi można zasięgać informacji i zgłaszać opinie dotyczące następujących kwestii:

* aktywizacja zawodowa osób starszych: Biuro Prasowe Ministerstwa Gospodarki - (0-22) 693 55 88

* osoby niepełnosprawne: Dział informacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - (0-22) 816 22 60

* ubezpieczenie społeczne rolników: Biuro prasowe Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - (0-22) 825 16 39

* ograniczenie administracji centralnej: Biuro prasowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - (0-22) 845 62 32

Na stronie internetowej www.debatapubliczna.gov.pl każdy internauta znajdzie rządowe dokumenty o cięciach wydatków i może przesyłać swoje opinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto