Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz odwiedzają miliony. Frekwencja w 2011 może się okazać rekordowa

Paweł Plinta
- Chcieliśmy pokazać dzieciom to szczególne miejsce - mówią Marek i Agata z Chrzanowa
- Chcieliśmy pokazać dzieciom to szczególne miejsce - mówią Marek i Agata z Chrzanowa fot. Paweł Plinta
W roku 2010 Miejsce Pamięci Auschwitz odwiedziła rekordowa liczba osób - milion 380 tysięcy, ale prawdopodobnie w 2011 roku było ich jeszcze więcej. Wskazują na to dane, które zliczają pracownicy muzeum. Do muzeum przyjeżdżają wycieczki z całego świata, grupy zorganizowane i turyści indywidualni, rodziny z dziećmi. W piątek na parkingu przed muzeum spotkaliśmy rodzinę z Chrzanowa.

Czytaj także: Kraków: bomby, strzelaniny i zabójstwa w 2011 r.

- Chcieliśmy pokazać naszym córkom i synowi to szczególne miejsce - mówili w piątek Marek i Agata, którzy do Muzeum zabrali troje swoich kilkunastoletnich dzieci.

Kilka lat temu placówka borykała się z niedoborami finansowymi - brakowało funduszy na konserwację obiektów. Rok 2012 zapowiada lepsze perspektywy - będą do wydania setki milionów złotych na prace renowacyjne. Pod koniec minionego roku premier Francji François Fillon zapowiedział, że jego kraj wesprze tworzenie Funduszu Wieczystego Fundacji Auschwitz-Birkenau kwotą pięciu milionów euro. Pieniądze te będą wpłacane przez pięć lat, począwszy od tego roku.

W specjalnym liście adresowanym na ręce Simone Veil, byłej więźniarki Auschwitz i honorowej przewodniczącej Fondation pour la Mémoire de la Shoah, premier Fillon zapewnia o pełnym wsparciu dla tworzenia funduszu, którego przeznaczeniem jest zapewnienie stałego utrzymania miejsca i pamięć o ofiarach dla przyszłych pokoleń.

Po francuskiej decyzji suma wszystkich zebranych dotąd i zadeklarowanych środków na Fundusz Wieczysty - z którego zysk finansować będzie wieloletni program konserwacji Miejsca Pamięci - wynosi już 97 milionów euro. Przedstawiciele Fundacji Auschwitz-Birkenau założyli, że docelowo pula tych środków ma wynieść 120 milionów euro.

- Do zebrania pozostały jeszcze 23 miliony euro. Pierwsze prace finansowane przez Fundację rozpoczną się już w tym roku - informuje Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum Auschwitz.

Fundusz Auschwitz-Birkenau jest to przedsięwzięcie o unikalnym rozmachu i charakterze.

- Budowanie tego Funduszu zajęło mi i kilku moim współpracownikom dwa i pół roku. Każdy etap musiał być bardzo solidnie przemyślany i przygotowany - podkreśla Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, a zarazem prezes Fundacji Auschwitz-Birkenau. - To były setki rozmów i wywiadów, dziesiątki podróży zagranicznych, naprawdę wiele, wiele miesięcy ciężkiej pracy - mówi dyrektor i podkreśla, że żadne miejsce pamięci na świecie nie dysponuje takim narzędziem finansowania, jakie tworzone jest dla Auschwitz.

27 stycznia odbędą się główne uroczystości związane z 67. rocznicą wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto