Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Auschwitz Oświęcim: co wolno przy obozie?

Monika Pawłowska
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau nareszcie będzie chronione także z zewnątrz
Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau nareszcie będzie chronione także z zewnątrz fot. W. Gorgolewski
Po pięciu latach pracy i konsultacji powstał wreszcie projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla Pomnika Męczeństwa wraz z jego strefą ochronną. W otoczeniu nawet 100 metrów od Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau obowiązywać będzie zakaz prowadzenia działalności gastronomicznej, a w strefie ochronnej zakaz budowania domów.

Zobacz także: Oświęcim: mieszkańcy całego świata w obronie Muzeum

Projekt został upubliczniony. Każdy może się z nim zapoznać, przychodząc do Wydziału Architektury Urzędu Miasta w Oświęcimiu przy ul. Jagiełły 23 w godzinach od 12 do 15.

Do 2003 roku obowiązywały ogólne plany zagospodarowania przestrzennego, sporządzone jeszcze w czasach PRL-u. W tym czasie zmieniły się zasady planowania, weszły w życie nowe ustawy. Obszar Pomnika Zagłady wraz z jego strefą ochronną został wyłączony z planu miasta. Rozpoczął się długi proces projektowania.

- Plan, który powstał, to wynik trójstronnego porozumienia między dyrekcją muzeum, prezydentem i radą miasta - informuje architekt Andrzej Zastawnik, autor projektu.

Projekt dla tego miejsca reguluje wszelką działalność inwestycyjną. - Wyznaczenie terenu zabudowy mieszkaniowej daje możliwość remontu budynków - wyjaśnia Andrzej Zastawnik. - Bez takiego planu nic nie można było zrobić. Co nie oznacza, że na terenie muzeum oraz strefy można cokolwiek wybudować. Możemy mówić tylko o utrzymaniu istniejących zabudowań. Właściciele willi Hössa będą ją mogli wyremontować, ale np. żadna nadbudowa czy przebudowa nie wchodzi w grę - dodaje.

Na rysunku planu projektanci nanieśli również teren zalewowy i z przeznaczeniem na działalność komercyjną poza terenem muzeum.- Nikt nie będzie sprzedawał frytek czy hot dogów na terenie muzeum - mówi architekt. - Działalność gastronomiczna jest i będzie prowadzona tylko w ściśle określonym sąsiedztwie.

W całej strefie ochronnej obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży alkoholu. Na prowadzenie działalności gospodarczej zgodę wydaje wojewoda, po wcześniejszym zasięgnięciu opinii prezydenta miasta.

- Wielkość strefy wynoszącej do stu metrów pozostaje niezmieniona - mówi Andrzej Zastawnik. - Nie mam kompetencji, by przesuwać jej granicę.
Plan został wyłożony do wglądu. Dyskusja publiczna nad nim odbędzie się 28 czerwca.

Codziennie rano najświeższe informacje prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto