Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach w nowej odsłonie. Na zwiedzających czeka odnowiona ekspozycja stała [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na zwiedzających w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach czeka odnowiona wystawa stała
Na zwiedzających w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach czeka odnowiona wystawa stała Muzeum w Kętach
Ostatnie miesiące w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach były bardzo pracowite, chociaż placówka w związku z obostrzeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa była długo zamknięta dla zwiedzających. Od wtorku, 4 maja otwiera się ponownie i będzie okazja, aby przekonać się, jak się zmieniła. Wzrok przyciąga odnowiona elewacja fasady kamienicy, w której znajduje się siedziba muzeum podobnie jak wystawa stała w środku.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Muzeum w Kętach po remoncie

Jesienią ub. roku Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego przeszło remont, który objął dach i elewację północną kamienicy przy Rynku 16, w której znajduje się jego siedziba.

Inwestycja kosztowała 353 tys. zł, z czego 115 tys. zł udało się pozyskać z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. Było to możliwe, bo wspomniana kamienica jest jednym z dwóch obiektów na Rynku wpisanych do ścisłego rejestru zabytków.

- Remont budynku był także okazją do tego, by odświeżyć ekspozycję stałą i trochę ją przearanżować - podkreśla Łukasz Gieruszczak, dyrektor kęckiego muzeum.

Odnowiona ekspozycja na 100 metrach kwadratowych

Dlatego, gdy tylko wykonawca zakończył prace związane z remontem dachu, muzealnicy przystąpili do działania na parterze budynku.

- Prace trwały od listopada do teraz. Ich efekty zwiedzający będą mogli już wkrótce ocenić

- dyrektor Gieruszczak zachęca do odwiedzenia placówki.

Jak dodaje, nowa ekspozycja stała została przygotowana przez pracowników merytorycznych muzeum. Poza drobnymi zmianami – nie była rearanżowana od czternastu lat.

- Na prawie stu metrach kwadratowych powierzchni zaprezentowano najcenniejsze zabytki przechowywane w muzeum, a dotyczące Kęt i całego pogranicza śląsko-małopolskiego

- zaznacza dyrektor kęckiego muzeum.

Pierwsza część przedstawia miasto w czasach średniowiecza. Zwiedzający będą mogli obejrzeć eksponaty pochodzące z wykopalisk w ruinach zamku Wołek, a dzieje Księstwa oświęcimskiego przybliżą bogate zbiory kartograficzne w nowej aranżacji.

– Najbardziej znaną osobą związaną ze średniowiecznymi Kętami jest oczywiście św. Jan Kanty

– mówi historyk, Paula Wojewodzic. – Prezentujemy tutaj jego osobę w zupełnie innej odsłonie. Wierzymy, że odwiedzających muzeum zachwyci XVIII-wieczna rzeźba ołtarzowa przedstawiająca świętego – dodaje.

Całość uzupełniają eksponaty z działu sztuki sakralnej, a także przedmioty związane z życiem religijnym kęczan.

W części historycznej nie mogło zabraknąć jednej z najcenniejszych kolekcji muzeum, tzn. tej poświęconej cechom rzemieślniczym. – Można podziwiać tutaj m.in. skrzynie cechowe, pieczęcie, dokumenty i księgi cechowe z początku XVII wieku – mówi Janusz Kudłacik, historyk z Muzeum w Kętach. – Zwiedzanie tego fragmentu ekspozycji kończy się na eksponatach, które przybliżają dzieje Kęt od I rozbioru Polski do okresu międzywojennego. Nie zabraknie oczywiście pamiątek z pobytu w Kętach Józefa Piłsudskiego i Legionów Polskich, a także tych związanych z działalnością przedwojennych stowarzyszeń – dodaje.

Z przedsionka, w którym zaprezentowano eksponaty z okresu II wojny światowej, zwiedzający wejdzie w inny świat. Po jednej stronie odnajdzie na nowo zaaranżowany salonik mieszczański z przełomu XIX i XX wieku, po drugiej – zakład fotograficzny i obrazy z kolekcji muzeum.

Największe zmiany na ekspozycji etnograficznej

Największe zmiany zaszły na ekspozycji etnograficznej. Zwiedzających zaciekawi najpewniej gablota, prezentująca m.in. strój laski.

– Najpierw jednak pokażemy naszym gościom, jak wyglądało życie na wsi

– mówi Alicja Srkudlik-Pilch, kustosz i muzealny etnolog. – Prezentujemy izbę z charakterystycznym dla tego regionu wyposażeniem, a dalej przedmioty związane z gospodarstwem. Jest jeszcze warsztat szewski, a przy makiecie Kęckiego młyna, Sewerynówki, umieściliśmy eksponaty, które kiedyś służyły do obróbki ziarna.

Wystawę zdobią nowe eksponaty muzeum, a także depozyty pozyskane m.in. od prywatnych kolekcjonerów. W zwiedzaniu ekspozycji pomogą pracownicy muzeum, ale odwiedzający kęcką placówkę będą mieli też okazję skorzystać z audioprzewodnika.

W związku z trwającą pandemią koronawirusa, zwiedzanie jest ograniczone. Na ekspozycji może przebywać jednocześnie sześć osób, oczywiście spełniając wymogi reżimu sanitarnego. Grupowe zwiedzanie jest tymczasowo zawieszone.

Następuje zmiana w godzinach pracy muzeum. W niedziele (począwszy od 9 maja 2021 roku) będzie czynne w godzinach od 10 do 14. Zwiedzanie w tym dniu jest bezpłatne.

FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto