Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Zamek w Oświęcimiu przygotowuje wystawę o wielkiej emigracji do Ameryki na przełomie XIX i XX w. Apel do mieszkańców o zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W historii wielkiej emigracji zarobkowej do Ameryki na przełomie XIX i XX wieku znaczące miejsce zajmuje także Oświęcim
W historii wielkiej emigracji zarobkowej do Ameryki na przełomie XIX i XX wieku znaczące miejsce zajmuje także Oświęcim Zbiory Muzeum Zamek
W historii wielkiej emigracji zarobkowej do Ameryki na przełomie XIX i XX wieku znaczące miejsce zajmuje także Oświęcim. Na oświęcimskiej stacji dla tysięcy mieszkańców Galicji rozpoczynała się droga za chlebem za ocean. To ciągle mało znane wydarzenia z dziejów Oświęcimia. Stąd Muzeum Zamek poszukuje pamiątek związanych z tamtym okresem.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Stacja w Oświęcimiu bramą dla emigrantów z Galicji

Niewielka stacja kolejowa w Oświęcimiu na przełomie XIX i XX wieku była główną bramą dla emigrantów z Galicji, którzy stąd wyruszali „za chlebem” za granicę.

Przechodziła tędy emigracja okresowa do Niemiec, Danii czy Szwecji oraz stała do Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii.

– Tutaj koncentrował się ruch emigracyjny z całej właściwie Galicji

- podkreślają historycy.

Wynikało to z położenia Oświęcimia, który wówczas był miastem granicznym u zbiegu granic trzech imperiów: Austrii, Prus i Rosji, a jednocześnie dużym węzłem kolejowym z połączeniami do Austrii i Niemiec. Dlatego to właśnie z oświęcimskiej stacji emigranci jechali koleją najpierw do Hamburga lub Bremy, skąd dalej statkami płynęli do Nowego Jorku bądź Buenos Aires. Podróż do Ameryki Północnej trwała od 7 do 12 dni, a do Ameryki Południowej nawet 30.

Z policyjnych zapisków z 1902 r. wynika, że dziennie przez oświęcimską stację przewijało się nawet po kilkuset wychodźców do Ameryki.

Muzeum Zamek poszukuje pamiątek po wielkiej emigracji

Muzeum Zamek w Oświęcimiu poszukuje wszelkich pamiątek, śladów i wspomnień osób, które wyemigrowały z kraju w tamtym okresie.

- Jeśli ktoś posiada w osobistych zbiorach fotografie, listy czy bilety, bardzo prosimy o kontakt z nami. Pamiątki te wzbogacą wystawę czasową

- apeluje Muzeum Zamek, prosząc o kontakt z Działem Historii Miasta, numer telefonu 33 842 44 27.

Ponadto poszukuje również m.in. kolekcjonerskich modeli polskich statków - liniowców, np. „Batory”, „Piłsudski”, czy „Kościuszko”.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto