Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na dworcu PKP w Oświęcimiu wyburzą kładkę. Koniec z oglądaniem pociągów i dworca z góry? ZDJĘCIA

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na dworcu PKP w Oświęcimiu istniejącą kładkę zastąpi przejście podziemne. Inwestycja będzie częścią całej modernizacji dworca i jego otoczenia.

PKP Polskie Linie Kolejowe rozważały dwie możliwości. Remont istniejącej kładki lub budowę przejścia podziemnego. Ostatecznie wybrały to drugie rozwiązanie.

Kompleksowa przebudowa stacji Oświęcim odbywa się w ramach modernizacji trasy kolejowej nr 93 na odcinku Oświęcim – Czechowice Dziedzice.

Lepsza obsługa podróżnych

- Zamiast istniejącej kładki nad torami, PLK wybudują przejście podziemne, zapewniające dojście do peronów z dwóch stron

- potwierdza Dorota Szalacha z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe

Jak dodaje, dzięki inwestycji poprawi się i będzie bardziej bezpieczna obsługa podróżnych, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Obecnie trwa opracowywanie dokumentacji projektowej dla budowy tego przejścia.

- Po uzyskaniu decyzji administracyjnych, rozpocznie się realizacja prac budowlanych. Planujemy, że nastąpi to na przełomie 2020/2021 roku

- dodaje Dorota Szalacha.

Co lepsze?

PKP PLK początkowo planowały właśnie modernizację kładki. Przewidziana była budowa zejść na wszystkie perony, a z myślą o niepełnosprawnych i osobach starszych przy każdym zejściu miała znaleźć się winda.

Opinie mieszkańców są różne. Większość jednak uważa, że przejście tunelem pod peronami będzie bardziej wygodne dla podróżnych i mieszkańców.

- Ale nocą strach będzie tędy iść do Brzezinki - mówi starsza mieszkanka tej wsi, bo obecnie kładka a w przyszłości tunel to też połączenie dla pieszych Oświęcimia i Brzezinki.

W ostatnich latach kładka była zaniedbana. Nikt się do nie przyznawał ani kolej ani gminy. Jej stan techniczny był coraz gorszy.

Na stacji w Oświęcimiu poza budową przejścia podziemnego PKP PLK planują także przebudowę peronów z ich podwyższeniem, co znacznie ułatwi pasażerom, szczególnie tym starszym wsiadanie i wysiadanie z pociągów.

Nowy dworzec już stoi

Na zmodernizowanych peronach staną nowe wiaty, ławki i tablice informacyjne. Jak będą wyglądać ostatecznie, widać to już na pierwszym peronie, który doczekał się przebudowy razem z powstaniem nowego budynku dworca PKP, który już jest gotowy.

Podobne plany PKP PLK ma na pozostałych pięciu stacjach i przystankach odcinka Oświęcim - Czechowice-Dziedzice, tj.: Brzeszcze Kopalnia, Brzeszcze Jawiszowice, Jawi­szowice Jaźnik, Kaniów i Dan­kowice.

Prace na całej linii

Prace te są częścią trwającej już wielkiej modernizacji całej linii 93 od Czechowic-Dziedzic przez Oświęcim do Trzebini. Obejmą one ponadto m.in. wymianę torów, przebudowę 25 mostów i wiaduktów, unowocześnienie systemów sterowania ruchem.

Linia jest obecnie w fatalnym stanie technicznym. Pasażerowie skarżą się, że pokonanie odcinka 25 km z Oświęcimia przez Chrzanów do Trzebini zajmuje do 45 minut, co w efekcie wydłuża podróż do Krakowa do 2 godzin. Równie wolno jeżdżą pociągi z Oświęcimia przez Brzeszcze do Czechowic.

W efekcie coraz mniej pasażerów z gmin położonych przy tej linii korzystało z usług kolei, co z kolei spowodowało czasowe zawieszenie przez kursów pociągów na odcinku między Czechowicami a Oświęcimiem.

Po zakończeniu całej modernizacji, co ma nastąpić do listopada 2021 roku, pociągi mają jeździć dużo szybciej.

- Plany PKP PLK zakładają, że będzie to nawet do 120 km /godz.

- przypomina Dawid Szczepański, radny miejski w Brzeszczach i prezes Stowarzyszenia BRZOST, który zabiegał o przywrócenie połączeń kolejowych na odcinku z Czechowic do Oświęcimia.

Koszt całej inwestycji to przeszło 1 mld zł, z czego ponad 686 mln zł stanowi dofinansowanie, jakie PKP Polskie Linie Kolejowe otrzymały z funduszy unijnych.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto