Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na pielgrzymkę trzeba przygotować się przede wszystkim duchowo

Katarzyna Tadych
Rozmowa z Sylwią Grunwald, wieloletnią pątniczką Pielgrzymki Bielsko - Żywieckiej na Jasną Górę

Po co ludzie chodzą na pielgrzymkę?

Trudno znaleźć jedną, sensowną odpowiedź. Najczęstszymi intencjami, w jakich pątnicy podejmują trud pielgrzymowania to prośby o zdrowie dla bliskich, o zgodę w rodzinie, o uleczenie z choroby alkoholowej, o rozeznanie powołania, o szczęśliwe rozwiązanie, o dar dobrego męża/żony, o pomyślne zdanie egzaminów, dostanie się na wymarzone studia.

Gdzie pielgrzymi nocują?

Nigdy nie zdarzyło się, by ktoś z Pielgrzymki Bielsko - Żywieckiej pozostał bez dachu nad głową. Trudno jest dla wszystkich znaleźć kwatery w domach prywatnych, dlatego śpi się w szkołach, w budynkach straży pożarnej i tym samym nie zawsze istnieje możliwość kąpieli. Osoby, które chodzą na pielgrzymkę już wiele lat, zżywają się z rodzinami, które ich goszczą, dlatego też niektórzy z pielgrzymów mają, tzw. stałe noclegi. To są szczególne więzi i przyjaźnie. Dla gospodarzy i domowników, to wielkie wydarzenie rodzinne, kiedy mogą gościć pielgrzymów. Przed wyruszeniem w dalszą drogę często proszą nas o modlitwę, przekazują intencje, ponieważ sami nie mogą iść. Każdy kolejny krok, stawiany często z bólem, idziemy już nie tylko dla siebie, ale również dla kogoś.

Jak należy się przygotować do wyruszenia w trasę?

Przygotować się należy przede wszystkich duchowo, wewnętrznie. Jeżeli chodzi o sprawy techniczno-praktyczne, to należy zabrać kilka niezbędnych rzeczy. Należą do nich: śpiwór, karimata, środki czystości, ręcznik, własne lekarstwa, środki opatrunkowe, nakrycie głowy, odzież na zmianę i cieplejszą odzież, sprawdzone, rozchodzone obuwie na zmianę, kubek, łyżka, widelec. W bagażu podręcznym powinna znaleźć się przede wszystkim woda mineralna niegazowana, krem z filtrem UV, dokumenty, legitymacja pielgrzyma, lekarstwa, które przyjmujemy na stałe z informacją, w jakich dawkach są zażywane, kubek metalowy, łyżka, okrycie wierzchnie, peleryna.

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na pielgrzymów w czasie drogi?

To bardzo często ich lekkomyślność: marsz podczas ogromnych upałów bez nakrycia głowy oraz brak systematycznego uzupełniania płynów. Jako ratownik medyczny ostrzegam, że dorośli powinni wypić min. trzy litry wody mineralnej niegazowanej. Nie powinno się również zabierać zbyt małych dzieci na pielgrzymkę, ponieważ to duże ryzyko zdrowotne i obciążenie dla tak młodego organizmu. Warto pamiętać również, aby jeść lekkostrawne posiłki oraz owoce.

Rozmawiała Katarzyna Tadych

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto