MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Na spacer historyczny po Oświęcimiu z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej chętnych było więcej niż miejsc. Zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Pierwszy spacer historyczny zorganizowany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem
Pierwszy spacer historyczny zorganizowany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem Dariusz Czerwik
Pierwszy spacer historyczny z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem. Chętnych było więcej niż zaplanowany limit. Placówka zapowiada kolejne podobne wydarzenia adresowane do mieszkańców i turystów.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Historyczny spacer po Oświęcimiu

Uczestnicy pierwszego spaceru zorganizowanego przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w ramach cyklu Spotkanie z historią" odwiedzili kilka ważnych miejsc w Oświęcimiu oraz zwiedzili Fabrykę Maszyn i Urządzeń OMAG sp. z o.o. w Brzezince.

Wydarzenie wzbudziło duże zainteresowanie. Pula 25 dostępnych wejściówek została wyczerpana w ciągu niecałych dwóch dni.

- Można było spodziewać się, że będzie zainteresowanie tą formą poznawania historii, ale jego skala okazała się większa niż oczekiwaliśmy - mówi Piotr Tarczyński z Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej, który jako licencjonowany przewodnik oprowadzał uczestników.

Jeden z przystanków historycznego spaceru na placu św. Jacka w Zakładzie Towarzystwa Salezjańskiego
Jeden z przystanków historycznego spaceru na placu św. Jacka w Zakładzie Towarzystwa Salezjańskiego Dariusz Czerwik

Jak dodaje, temat pierwszego spaceru historycznego nawiązywał do rocznic wysiedleń mieszkańców Oświęcimia i sąsiednich miejscowości przeprowadzonych przez Niemców w czasie okupacji, która przypadają w marcu i kwietniu.

Spacer rozpoczął się przy kamienicy Ślebarskich znajdującej się w północnej części oświęcimskiego Rynku, gdzie dzisiaj mieści się Sąd Rejonowy. Uczestnicy spotkania mieli okazję poznać historię głównego placu miasta podczas okupacji. Drugim punktem spaceru był plac św. Jacka na terenie Zakładu Towarzystwa Salezjańskiego.

Ilustracjami do opowieści przewodnika były fotografie z czasów niemieckiej okupacji oraz relacje wysiedlonych mieszkańców Oświęcimia, Brzezinki, czy Boru.

Uczestnicy spaceru historycznego byli m.in. w firmie OMAG
Uczestnicy spaceru historycznego byli m.in. w firmie OMAG Dariusz Czerwik

Historia i współczesność OMAG-u

Na trasie spaceru był także był także firma OMAG, której prezes Łukasz Dziędziel oprowadził uczestników po starej i nowej części zakładu. Z tym miejscem także związana jest okupacyjna historia.

- Jedna z hal zakładu służyła podczas okupacji Niemcom jako miejsce koncentracji wysiedlanych mieszkańców przed wywozem dalej koleją. Również w OMAG-u, w komandzie Praga, pracowali więźniowie KL Auschwitz - dodaje Piotr Tarczyński.

Spacer zakończył się przekazaniem miłośnikom historii gadżetów przez prezesa Łukasza Dziędziela. Z kolei od Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej otrzymali w prezencie album „Spacer po Oświęcimiu” ze zdjęciami pochodzącymi z kolekcji Tadeusza Firczyka.

Pierwszy spacer historyczny zorganizowany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem
Pierwszy spacer historyczny zorganizowany przez Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej spotkał się z dużym zainteresowaniem Dariusz Czerwik

Placówka planuje kolejne podobne wydarzenia, wychodząc w ten sposób poza swoją siedzibę przy ul. Kolbego, gdzie znajduje stała wystawa poświęcona mieszkańcom ziemi oświęcimskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto