Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wzgórzu Skała w Chełmku stanie wieża widokowa. Będzie upamiętniać rtm. Witolda Pileckiego i przyciągać turystów. Zdjęcia, wizualizacje

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Wizualizacja wieży widokowej na wzgórzu Skała w Chełmku, której budowa rozpocznie się w tym roku
Wizualizacja wieży widokowej na wzgórzu Skała w Chełmku, której budowa rozpocznie się w tym roku Pracownia Projektowa F11
Na liście tegorocznych inwestycji w Chełmku znalazło się rozpoczęcie budowy wieży widokowej na wzgórzu Skała. Będzie upamiętniać rotmistrza Witolda Pileckiego, bohaterskiego oficera i dobrowolnego więźnia Auschwitz oraz stanowić nową atrakcję turystyczną. Z jej szczytu rozciągają się widoki na pasma Karpat, Kotlinę Oświęcimską, Wyżynę Śląsko-Krakowską.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wieża na wzgórzu Skała w Chełmku będzie miejscem edukacji historycznej

Gmina posiada już projekt, który został przygotowany w ub. roku. W tym rozpocznie się dwuletnia inwestycja, obejmująca budowę około 30-metrowej wieży i zagospodarowanie terenu wzgórza Skała. Cały koszt przedsięwzięcia szacowany jest na 4,5 mln zł.

- Na jego realizację gmina Chełmek uzyskała dofinansowanie z Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego etap VI 2021-2025 w wysokości 60 proc. kosztów realizacji zadania - zaznacza Urząd Miejski w Chełmku.

Wieża ma szansę stać się nową atrakcją turystyczną w regionie. Z jednej strony jako miejsce edukacji historycznej poświęconej losom rotmistrza Witolda Pileckiego, który dobrowolnie dał się aresztować, aby trafić do KL Auschwitz i zebrać, a potem przekazać światu informacje o tym, co działo się w tym niemieckim obozie koncentracyjnym i zagłady. Jego trasa ucieczki z obozu przebiegała w niedalekiej okolicy. Z pewnością przyciągać tutaj będą także rozciągające się widoki.

Skała to niezwykłe wzgórze krajobrazie Chełmka

Skała jest z dala widoczna w chełmeckim krajobrazie. Obecnie widok stąd ograniczają posadzone w latach 60. drzewa, ale wieża, która stanie ponad nimi otworzy piękną panorama.

- Ze Skały, która wznosi się na wysokość 295 m n.p.m. na równoleżnikowym paśmie wzgórz ciągnących się wzdłuż doliny Wisły można zobaczyć pasma Karpat, Kotlinę Oświęcimską i Wyżynę Śląsko-Krakowską - wylicza Waldemar Rudyk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Jak dodaje, Skała jest ciekawa nie tylko z tego powodu. Znajdujące się tutaj wyrobiska dawnych kamieniołomów uznawane są za jedne z najlepiej zachowanych stanowisk geologicznych, umożliwiających prowadzenie studiów porównawczych nad powstaniem osadów środkowego triasu. Należą do 175 obiektów na polskiej liście Geosites, czyli projektu zainicjowanego przez Międzynarodową Unię Nauk Geologicznych i UNESCO, którego celem jest ustalenie obiektów charakterystycznych dla dziedzictwa geologicznego Ziemi.

- Bez wątpienia rodowód geologiczny Skały sięgający dziesiątek milionów lat - ongiś morskiej wyspy, czyni to miejsce niezwykłym - dodaje Waldemar Rudyk.

Wzgórze jest już również miejscem pamięci. Wzniesiony w 1910 roku z inicjatywy księdza Stojałowskiego pomnik w 500. rocznicę Bitwy pod Grunwaldem został zburzony przez Niemców w czasie okupacji. W 1964 roku odbudowany w formie obelisku, oddaje cześć poległym, walczącym i pracującym dla ojczyzny.

Wspomnieć warto również o sportowym wątku związanym ze Skałą, czyli skoczni narciarskiej, wybudowanej tutaj przed II wojną światową. Jej otwarcie odbyło się 22 grudnia 1935 roku.

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto