MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze miejsca w Kopalni Soli Bochnia. Niezwykłe podziemne muzeum ma już 776 lat. Zobacz zdjęcia

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kopalnia Soli Bochnia istniejąca nieprzerwanie od 1248 roku to niezwykłe miejsce na mapie turystycznej w województwie małopolskim. Sól kamienną odkryto tam wcześniej niż w Wieliczce, a w ciągu wieków wykuto kilometry podziemnych wyrobisk. Dziś w ramach tras turystycznych można podziwiać te najcenniejsze. Nie bez powodu bocheńska kopalnia w 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Kopalnia Soli Bochnia - najpiękniejsze miejsca

Zanim w Bochni odkryto sól kamienną, pozyskiwano ją z solanki czerpanej ze studni solankowych. Trwało to od 3500 roku p.n.e.

W 1248 roku nastąpił przełom, gdy odkryto w Bochni sól kamienną. W nieodległej Wieliczce miało to nastąpić dopiero cztery dekady później. Odkrycie soli kamiennej spowodowało ożywienie gospodarcze Bochni, która już w 1253 roku jako pierwsza w obecnym województwie małopolskim uzyskała prawa miejskie. Kopalnia przynosiła olbrzymie dochody, dlatego król Kazimierz Wielki wydał w 1368 r. dokument zwany Statutem Żupnym. Określał on zasady organizacyjne i prawne rządzące sprzedażą soli.

Najstarsze bocheńskie szyby górnicze to szyb Sutoris, który zachował się do dziś, oraz Gazaris. To właśnie z szybem Sutoris związana jest legenda o pierścieniu Św. Kingi. Od 2022 roku na placu przed szybem Sutoris stoi pomnik ilustrujący tę legendę.

W XV i XVI wieku powstały kolejne szyby: Regis, Bochneris, Campi, ten ostatni istnieje do dziś. W XVII wieku za sprawą wojen i nastąpiło zahamowanie rozwoju bocheńskiej żupy. W XX w. wydobycie soli kamiennej w Bochni spadło ze względu na coraz mniejszą opłacalność. W roku 1981 kopalnię wpisano do rejestru zabytków, a w latach 90. XX w. kopalnia rozpoczęła działalność turystyczną i prowadzi ją do chwili obecnej.

Kopalnia Soli Bochnia jako jedyna kopalnia w Polsce oferuje podziemną przeprawę łodziami. Jedną z atrakcji jest też przejazd podziemną kolejką. W komorze Ważyn z kolei możliwe są pobyty nocne.

Oferta turystyczna obejmuje kilka tras:

  • Trasa z ekspozycją multimedialną
  • "Solny świadek" - multisensoryczna trasa turystyczna
  • Rodzinne zwiedzanie królestwa skarbnika
  • Pobyt w komorze Ważyn
  • Pobyty nocne
  • Podziemna przeprawa łodzią
  • Trasa historyczna wyprawa w stare góry
  • Trasa przyrodnicza
  • Śladami kaplic bocheńskich górników

W 2013 roku Kopalnia Soli Bochnia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Najpiękniejsze miejsca w Kopalni Soli Bochnia. Niezwykłe podziemne muzeum ma już 776 lat. Zobacz zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto