Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel historii z Niemiec oskarżony o negowanie zbrodni w obozie Auschwitz-Birkenau [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Nauczyciel z Niemiec został oskarżony o zaprzeczanie zbrodniom dokonanym przez załogę niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau na więźniach
Nauczyciel z Niemiec został oskarżony o zaprzeczanie zbrodniom dokonanym przez załogę niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau na więźniach www.auschwitz.org / Paweł Sawicki
Akt oskarżenia przeciwko obywatelowi Niemiec. Jest podejrzany o negowanie zbrodni w KL Auschwitz-Birkenau. Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie w akcie skierowanym 30 marca do Sądu Rejonowego w Oświęcimiu oskarża obywatela Niemiec Gottlieba G. o popełnienie przestępstwa polegającego na publicznym i wbrew faktom zaprzeczeniu zbrodniom nazistowskim popełnionym przez członków załogi niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.

Zaprzeczał istnieniu komór gazowych

23 lipca 2019 roku Gottlieb G. był w grupie 30 osób niemieckojęzycznych, które zwiedzały Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Na terenie byłego obozu w Brzezince wielokrotnie odnosił się do informacji przewodnika na temat zbrodni członków załogi KL Auschwitz-Birkenau na więźniach.

- Podważał wiarygodność systemowego charakteru zbrodni nazistowskich polegających na eksterminacji osób narodowości żydowskiej, w tym ustaleń poczynionych przez władze III Rzeszy Niemieckiej w toku tzw. Konferencji w Wannsee w dniu 20 stycznia 1942 roku w zakresie „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, kwestionował liczbę osób pozbawionych życia w KL Auschwitz-Birkenau oraz istnienie i zbrodnicze wykorzystanie komór gazowych i krematoriów w tym obozie

- wylicza prokurator Waldemar Szwiec, naczelnik Okręgowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciw Narodowi Polskiemu w Krakowie.

Nauczyciel z Bawarii

Gdy przewodnik zwrócił się o interwencję do funkcjonariuszy Straży Muzealnej, Gottlieb B. przed ich przybyciem wyszedł z muzeum i tego samego dnia wyjechał Polski. Podjęte jednak przez prokuratora OKŚZpNP w Krakowie działania pozwoliły ustalić personalia niemieckiego obywatela. Okazało się, że jest to emerytowany nauczyciel historii i politologii, zamieszkały w w Traunstein w Bawarii.

Gottlieb G. przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że zagadnienia związane z historią II wojny światowej są przedmiotem jego stałego zainteresowania, zaś pytania, które skierował do przewodnika podczas zwiedzania PMAB, dotyczyły źródeł wiedzy o funkcjonowaniu niemieckiego obozu koncentracyjnego. W jego ocenie nie stanowiły negowania zbrodni popełnionych przez załogę obozu, a jedynie były wyrazem zainteresowania tematyką. Prokurator uznał, że jest to z jego strony próba zmniejszenia znaczenia zachowania w Brzezince.

- Czyn zarzucony Gottliebowi G. jest zagrożony karą grzywny lub karą pozbawienia wolności do lat trzech, zaś wyrok jest podawany do publicznej wiadomości

- zaznacza prokurator Waldemar Szwiec.

Dla Barbary Wojnarowskiej-Gautier, która jako dziecko była więźniem Auschwitz nie ulega wątpliwości, że szerzenie takich opinii powinno być karane. - Osobiście spotykałam się z takimi wypowiedziami. Myślę, że takie osoby powinny być kierowane na przykład do obowiązkowych prac społecznych na terenie byłego obozu. Może wtedy coś by zrozumiały - uważa Barbara Wojnarowska-Gautier.

Podobnego zdania jest historyk dr Franciszek Piper zajmujący się tematyką Holocaustu i obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, emerytowany pracownik oświęcimskiego muzeum. Przypomina, że w latach 70. i 80. ub. wieku przypadków negowania zbrodni w KL Auschwitz było więcej. - Uznanie szerzenia takich opinii za przestępstwo w różnych krajach oraz wnikliwe opracowania badawcze sprawiły, że jest ich mniej. Tym niemniej wciąż się pojawiają i trzeba je ścigać - uważa historyk. 

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto