Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebezpieczne miejsca na drogach w Oświęcimiu. Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego proponuje co zrobić, by to zmienić [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na obszarze części Starego Miasta w Oświęcimiu, w tym Rynku Głównego obowiązuje strefa zamieszkania, ale zdaniem wielu mieszkańców jest to fikcja, bo kierowcy w większości nie przestrzegają przepisów, jakie z tego wynikają
Na obszarze części Starego Miasta w Oświęcimiu, w tym Rynku Głównego obowiązuje strefa zamieszkania, ale zdaniem wielu mieszkańców jest to fikcja, bo kierowcy w większości nie przestrzegają przepisów, jakie z tego wynikają Archiwum Nasze Miasto / Bogusław Kwiecień
Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego zajęła się sprawą niebezpiecznych miejsc na ulicach Oświęcimia, w tym pod kątem pieszych. Chodzi m.in. o skrzyżowanie ulic Zamkowej i Bulwary, strefę zamieszkania na terenie Starego Miasta oraz ul. Szpitalną. Rada zaproponowała rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Skrzyżowanie ulic Zamkowej i Bulwary i strefa zamieszkania w Oświęcimiu

Wśród miejsc, w których dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, Powiatowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Oświęcimiu wymieniła m.in. skrzyżowanie ulic Zamkowej i Bulwary.

Z uwagi na ograniczoną widoczność jest tutaj realne zagrożenie dla pieszych i rowerzystów. Według rady sytuację może tutaj poprawić montaż pasów wibracyjno-akustycznych w pobliżu przejścia dla pieszych oraz dodatkowe oznakowanie.

Jeśli chodzi o Stare Miasto to pojawiła się także sprawa strefy zamieszkania w obrębie ulic Starego Miasta.

- To jest po prostu fikcja. Kierowcy rzadko przestrzegają tutaj ograniczenia prędkości czy pierwszeństwa pieszych. Stąd często dochodzi do pyskówek, bo kierujący nie wiedzą albo lekceważą fakt, że ta część starówki objęta jest taką strefą

- mówi Karolina Zając, mieszkanka Oświęcimia. Jej zdaniem, policja powinna bardziej egzekwować obowiązujące tutaj przepisy.

Na razie policjanci przypominają, że w strefie zamieszkania, obejmującej m.in. Rynek Główny i ulice dochodzące obowiązuje ograniczenie prędkości do 20 km/godz., jest pierwszeństwo pieszych przed pojazdami oraz parkować można tylko w miejscach do tego wyznaczonych.

Niebezpiecznie na ul. Szpitalnej na os. Chemików

Podczas ostatniego spotkania PRBRD przeanalizowała także sprawę bezpieczeństwa na ul. Szpitalnej. Jak zwracają mieszkańcy, wielu kierowców, jadąc tym powiatowym traktem nie zważa na obowiązujące ograniczenie prędkości. Skutkuje to nie tylko zagrożeniem dla pieszych, ale również dla wyjeżdżających tyłem z parkingu usytuowanego na przeciwko bloku nr 24-30.

Kierowcy osobówek dużo ryzykują chcąc wyjechać na drogę, gdy widoczność ogranicza im zaparkowany obok wyższy pojazd, np. bagażówka.

- Ruch na tej drodze znacząco wzrósł z chwilą oddania do użytku północnej obwodnicy Oświęcimia. Część kierowców traktuje ten odcinek jako skrót i alternatywę dla zatłoczonej ul. Dąbrowskiego, żeby dojechać do obwodnicy

- zauważył jeden z mieszkańców ul. Szpitalnej.

Rada zarekomendowała więc, by na wspomnianym parkingu mogły parkować jedynie samochody osobowe oraz, by na drodze w rejonie wspomnianego bloku zamontować pasy akustyczno-wibracyjne, a przy trakcie postawić radarowy wyświetlacz prędkości.

Dzikie parkowanie na drogach pożarowych na osiedlach

Na inny problem, który może prowadzić do tragedii są zatarasowane przez nieprawidłowo parkujące pojazdy osiedlowe uliczki i drogi pożarowe zwrócił uwagę mł. bryg. Ryszard Dudek, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu.
Zaapelował o rozsądek i odpowiedzialność, dzięki czemu prowadzący akcje ratownicze będą mogli szybciej dojechać na miejsce np. pożaru.

W spotkaniu PRBRD ze strony starostwa wzięli udział m.in. wicestarosta Paweł Kobielusz, członek Zarządu Powiatu Jerzy Mieszczak i Łukasz Mędrysa, naczelnik wydziału inwestycji i rozwoju powiatu oraz przedstawiciele komend powiatowych Policji i Państwowej Straży Pożarnej, a także biura spraw obronnych i zarządzania kryzysowego.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto