Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe eksponaty w Muzeum Zamek w Oświęcimiu. Pokazują historię od epoki brązu do minionego wieku. Zobaczcie zdjęcia

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Na początek wzgórze zamkowe, którego udokumentowane korzenie sięgają XI wieku. Istniała wówczas osada rolnicza złożona z kilku chat. Na przełomie XI i XII wieku znaczna jej część uległa spaleniu. Po tym pożarze na miejscu osady ulokowany został gród. Pierwsze źródłowe zapiski o nim sięgają 1179 roku. Wiadomo, że w tym okresie istniał już na wzgórzu drewniany zamek. Po spaleniu grodu prawdopodobnie przez Tatarów w 1241 roku zaczęto go odbudowywać. I wtedy właśnie rozpoczęto stawianie wieży obronnej. Budowa wieży, która stoi do dzisiaj, zakończyła się na początku XIV w.
Na początek wzgórze zamkowe, którego udokumentowane korzenie sięgają XI wieku. Istniała wówczas osada rolnicza złożona z kilku chat. Na przełomie XI i XII wieku znaczna jej część uległa spaleniu. Po tym pożarze na miejscu osady ulokowany został gród. Pierwsze źródłowe zapiski o nim sięgają 1179 roku. Wiadomo, że w tym okresie istniał już na wzgórzu drewniany zamek. Po spaleniu grodu prawdopodobnie przez Tatarów w 1241 roku zaczęto go odbudowywać. I wtedy właśnie rozpoczęto stawianie wieży obronnej. Budowa wieży, która stoi do dzisiaj, zakończyła się na początku XIV w. Archiwum Nasze Miasto / Bogusław Kwiecień
Muzeum Zamek w Oświęcimiu zgromadziło w swoich zbiorach tysiące eksponatów. Wiele z nich ma bezcenną wartość. Sięgają swoim pochodzeniem nawet epoki brązu. Zapisane są w nich różne okresy historii Oświęcimia aż do minionego XX wieku. Przejdź do galerii i zobacz wybrane eksponaty.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Unikatowe przedmioty, dokumenty, mapy, zdjęcia obrazujące historię Oświęcimia

Placówka w Oświęcimiu ma w swoich zbiorach często unikatowe przedmioty, dokumenty, mapy, czy zdjęcia obrazujące historię Oświęcimia i okolic na przestrzeni wieków począwszy od epoki brązu.

Butelki ze słynnej Fabryki Wódek i Likierów rodziny HaberfeldówMuzeum Zamek w Oświęcimiu
Jeden z najstarszych eksponatów, czyli grocik strzały z epoki brązu związany ze Scytami, koczowniczym ludem wywodzącym się z obszarów pomiędzy Ałtajem a dolną Wołgą, zamieszkującym od schyłku VIII lub od VII wieku p.n.e. północne okolice Morza Czarnego.Muzeum Zamek

- Ten jeden z najstarszych eksponatów to grocik strzały związany ze Scytami, koczowniczym ludem wywodzącym się z obszarów pomiędzy Ałtajem a dolną Wołgą, zamieszkującym od schyłku VIII lub od VII wieku p.n.e. północne okolice Morza Czarnego - wyjaśniają w placówce.

Takich przedmiotów i niezwykłych historii, które za nimi się kryją jest na oświęcimskim zamku wiele. Jest wśród nich kolekcja oręża i broni, a także rzeczy codziennego użytku.

Warto zobaczyć te zbiory. Jeśli ktoś widział je kilka lat temu, to powinien wybrać się do muzeum ponownie, bo ciągle stają się one bogatsze.

Halerz bytomski Bolesława I, lata 1410 - 1431Muzeum Zamek w Oświęcimiu
W muzealnej kolekcji oręża i broni znajdują się m.in. pistolety skałkowe z XVIII wieku, pochodzące z FrancjiMuzeum Zamek
Miecz żelazny, dwusieczny, późne średniowiecze, odnaleziony na wzgórzu w latach 50. XX wiekuMuzeum Zamek

FLESZ - Polacy się starzeją a miasta wyludniają. Jest raport GUS

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto