Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły eksponat w zbiorach Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Francuski przedwojenny kolejowy wagon bydlęcy, którym z terenów okupowanej Francji deportowani byli Żydzi do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau stanął obok byłej obozowej kantyny
Francuski przedwojenny kolejowy wagon bydlęcy, którym z terenów okupowanej Francji deportowani byli Żydzi do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau stanął obok byłej obozowej kantyny Zbiory Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci
Francuski przedwojenny kolejowy wagon bydlęcy, którym z terenów okupowanej Francji deportowani byli Żydzi do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau członkowie fundacji odnaleźli w małej wiosce niedaleko Pionek.

Do zbiorów pod opieką Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau trafił francuski przedwojenny kolejowy wagon bydlęcy, którym z terenów okupowanej Francji deportowani byli Żydzi do niemieckiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Został znaleziony w małej wiosce niedaleko Pionek.

Po załadowaniu go dźwigiem na TIR-a ze specjalną obniżoną naczepą przewieziony został do Oświęcimia. - Dźwig po zdjęciu go z naczepy ciężarówki ustawił go tymczasowo przy budynku dawnej obozowej kuchni i kantyny KL Auschwitz , którym opiekuje się nasza Fundacja - mówi jej prezes Agnieszka Molenda.

Z jednej strony tego budynku znajduje się kolejowa rampa i oryginalne torowisko. Właśnie na te tory 14 czerwca 1940 r. wjechał pierwszy transport więźniów do KL Auschwitz - 728 Polaków z więzienia w Tarnowie.

- Wagon prawdopodobnie pochodzi z końca lat 20. lub początku 30. XX w. Nie jest w najlepszym stanie. Wymaga gruntownej renowacji. Musimy także znaleźć brakujące elementy – koła, resory i zderzaki. Mamy nadzieję, że to się nam uda i przywrócimy mu pierwotny wygląd. To typowy dwuosiowy wagon towarowy do przewozu bydła lub koni - dodaje Agnieszka Molenda.

Między innymi właśnie takimi „bydlęcymi” wagonami Niemcy transportowali do KL Auschwitz-Birkenau deportowanych Żydów z terenów całej ówczesnej okupowanej Europy. Choć częściowo byli przywożeni także wagonami osobowymi.

Z tabliczki znamionowej na ramie wagonu udało się odczytać słowa "Compagnie Francaise " oraz nazwę stacji „Ivry Port pres Paris”. Prawdopodobnie we Francji wagony były zamawiane pod kątem stacji i miały nabite na tabliczki ich nazwy. - Być może właśnie nasz wagon pochodzi z samego Paryża - przypuszcza Agnieszka Molenda. - Musimy to jeszcze dokładnie sprawdzić zarówno jego stacje macierzystą jak i być może uda się odtworzyć cześć jego wojennej historii. Niemcy w okupowanej Francji założyli obóz w Drancy w sierpniu 1941 roku jako obóz przejściowy dla deportowanych Żydów z Francji - dodaje.

Transporty z deportowanymi francuskimi Żydami, które wyruszały z obozu Drancy pod Paryżem, mogły składać się także z wagonów z tej stacji, do której był przypisany znaleziony wagon. Niemcy wysłali pierwszy transport deportacyjny francuskich Żydów z obozu w Drancy do KL Auschwitz-Birkenau już 30 marca 1942 roku.

Do obozu KL Auschwitz-Birkenau z terenów francuskich deportowanych zostało około 70 tys. Żydów w 58 transportach. Ostatni transport został wysłany w sierpniu 1944 roku.

WIDEO: Jakie hasła zabezpieczają nas w sieci?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Niezwykły eksponat w zbiorach Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto