Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obserwatorium astronomiczne otwarto na szczycie Lubomira

(ANKA)
Z obserwatorium na Lubomirze astronomowie będą mogli znów badać gwiazdy. Z dobrodziejstw nauki i techniki skorzystają także uczniowie i turyści FOT. ANNA STOŻEK
Z obserwatorium na Lubomirze astronomowie będą mogli znów badać gwiazdy. Z dobrodziejstw nauki i techniki skorzystają także uczniowie i turyści FOT. ANNA STOŻEK
Na szczycie Lubomira, w Węglówce, zostało otwarte obserwatorium astronomiczne (wybudowane obok miejsca, gdzie jeszcze w 1944 r. wznosił się budynek stacji badawczej UJ).

Na szczycie Lubomira, w Węglówce, zostało otwarte obserwatorium astronomiczne (wybudowane obok miejsca, gdzie jeszcze w 1944 r. wznosił się budynek stacji badawczej UJ). Chociaż nie urządzone do końca, zaprasza naukowców do odkrywania nieba.

Góra dwóch komet
Ze szczytu Lubomira odkryte zostały dwie komety: w 1925 roku przez Lucjana Orkisza, a w 1936 roku przez Władysława Lisa, który był mieszkańcem Węglówki. Odbudowa obserwatorium to nie tylko zamierzenie naukowe. Władze gminy podkreślają, że będzie służyło także młodzieży do zajęć dydaktycznych. Warunki są, będzie także fachowa opieka polskich astronomów.
Wójt Julian Murzyn podkreślał, że obserwatorium będzie doskonałym produktem turystycznym, który jeszcze w 2003 r. znalazł się w strategii opracowanej dla Stowarzyszenia "Zapomniany Raj - Turystyczna Podkowa". Wtedy mówiło się o Gwiezdnym Miasteczku a także o dużych pieniądzach, jakie trzeba na tę inwestycję wyłożyć.
Pomysł odbudowy obserwatorium, które miałoby przejąć tradycję przedwojennego, poparli naukowcy, choć początkowo byli sceptyczni, bo wójt dawał sobie dość krótki, jak na polskie warunki, czas odbudowy. Ale później, z miesiąca na miesiąc, marzenia realizowały się na Lubomirze. Dziś obserwatorium to budynek z dwiema ruchomymi kopułami (o średnicach 5 i 3 m), z których jedna jest już wyposażona w teleskop.

Dla naukowców i młodzieży
Obserwatorium na Lubomirze będzie posiadało nowoczesny sprzęt obserwacyjny, który został pozyskany z uczelni wyższych. Małą kopułę wyposaży Akademia Pedagogiczna, dużą - Uniwersytet Jagielloński razem z Uniwersytetem im. Mikołaja Kopernika z Torunia. W administrowanie budynkiem zaangażują się także naukowcy z Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Będą oni prowadzić badania naukowe, a także zajęcia dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Jak dotrzeć na Lubomir
Na Lubomir, od Krakowa, najlepiej dojechać przez Dobczyce i Wiśniową. Za centrum wsi należy skręcić w prawo na Węglówkę. Później cały czas prosto drogą główną. Na wzgórzu - tuż przed zjazdem na Węglówkę, należy skręcić w prawo - na polną drogę. Tutaj można podjechać pół kilometra do parkingu. Stamtąd już tylko 2,5 km na szczyt Lubomira. Spokojnym marszem około 20 min.

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto