Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Organizacja pozarządowa z Brzeszcz w międzynarodowym raporcie UNESCO

BK
Dagmar Kopijasz z Fundacji Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau w Brzeszczach o wyróżnieniu, jakim było jej ujęcie w międzynarodowym raporcie UNESCO.

Jakie znaczenie ma dla was znalezienie się w tym raporcie?

Na pewno stanowi to dla nas dużą satysfakcję. Jesteśmy przecież organizacją pozarządową i fakt znalezienia się w tak ważnym międzynarodowym raporcie dotyczącym działalności związanej z upamiętnianiem i dokumentowaniem martyrologii więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz oraz ochroną miejsc pamięci świadczy, że nasza działalność została zauważona nie tylko lokalnie czy w skali kraju, ale nawet na szczeblu międzynarodowym. O tym, że znaleźliśmy się po raz pierwszy w tym międzynarodowym raporcie zostaliśmy poinformowani przez minister Magdalenę Gawin z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zarazem generalnego konserwatora zabytków.

Czy ujęcie w raporcie może pomóc w działalności fundacji?
Nie idą za tym żadne środki finansowe, ale na pewno jest to sprawa prestiżowa. Oczywiście dzięki temu nasza działalność stanie się bardziej znana. Będziemy mieli okazję zaprezentować ją także podczas międzynarodowej konferencji pod auspicjami UNESCO poświęconej ochronie miejsc pamięci, która odbędzie się od 9 do 13 marca w Oświęcimiu.

Jak długo działa wasza fundacja?

Fundacja działa od siedmiu lat. Powstała z myślą ratowania rzeczy, przedmiotów, dokumentów związanych z byłym obozem Auschwitz – Birkenau oraz z jego podobozami, a będących w rękach osób prywatnych. Faktycznie zaczęliśmy gromadzić te eksponaty dużo wcześniej, bo w sumie zajmujemy się tym od 16 lat. Nie ma tygodnia, aby ktoś do nas się nie zgłosił. W zbiorach fundacji jest obecnie kilka tysięcy eksponatów.

W swojej działalności nie ograniczacie się jednak tylko do gromadzenia eksponatów?
Sprawujemy również pieczę nad historycznymi obiektami i miejscami związanymi z byłym obozem na terenie Brzeszcz-Boru, Jawiszowic oraz gminy i miasta Oświęcim. Ostatnim przedsięwzięciem, którego się podjęliśmy, jest uporządkowanie i zabezpieczenie, a następnie zagospodarowanie ruin tzw. ziemniaczarek, czyli magazynów żywnościowych po byłym obozie znajdujących się w Brzezince. Wcześniej ziemniaczarki, choć znajdują się na liście zabytków, od kilkunastu lat popadały w ruinę. Równolegle prowadzimy zaawansowane prace w Oświęcimiu przy renowacji poobozowej kantyny w sąsiedztwie Miejsca Pamięci Auschwitz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Organizacja pozarządowa z Brzeszcz w międzynarodowym raporcie UNESCO - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto