Oscypek, obwarzanek i łącka śliwowica, czyli małopolskie przysmaki, że palce lizać!

Materiał informacyjny TEMAT TYGODNIA
Kiełbasa lisiecka, śliwowica łącka, pstrąg ojcowski, oscypek, obwarzanek… To produkty, których skosztujesz w Małopolsce! Niektórymi, jak krakowskim obwarzankiem, zajadano się już w XIV wieku! Dziś coraz częściej sięgamy po lokalne, pyszne produkty. Czego warto skosztować w Małopolsce?

Jak Kraków – to oczywiście obwarzanek

Pierwsze zachowane wzmianki o obwarzanku pochodzą z XIV wieku!
Dziś obwarzanki kupimy na każdym rogu, ale na przykład w 1611 roku krakowski cech piekarzy mógł decydować kto i w jakim miejscu mógł zajmować się sprzedażą obwarzanków . Taka kontrola trwała aż do 1802. Potem każdy piekarz miał prawo pieczenia tego krakowskiego przysmaku, kiedy nadchodziła jego kolej wynikająca z losowania. Po 1849 roku obwarzanki mogli piec już wszyscy piekarze. Od XIX wieku do lat 50. XX wieku obwarzanki sprzedawano prosto z wiklinowych koszy. 28 listopada 2006 roku "obwarzanek krakowski" został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych w kategorii wyrobów piekarniczych i cukierniczych, a 30 października 2010 na listę produktów chronionych Unii Europejskiej.Chcecie wiedzieć więcej? Odwiedźcie krakowskie Muzeum Obwarzanka przy ulicy I. Paderewskiego 4!

Podhalański oscypek – król wszystkich serów!

Jak Podhale – to oczywiście oscypek. Ale trzeba uważać na „podróbki”. Oscypek to twardy, wędzony ser przygotowywany z mleka owczego! Ze względu na powszechną dotąd praktykę sprzedawania gołki pod nazwą oscypek, wielu sprzedawców zdecydowało się zmienić nazwę sprzedawanego wyrobu na „scypek”. Prawdziwy oscypek jest wrzecionowaty, gołka bardziej walcowata. Pierwszym podhalańskim bacą, który uzyskał unijny certyfikat oscypka był Kazimierz Furczoń.

Pikantna i słona bryndza podhalańska

Mniej znany ser podhalański, ale równie smaczny! To miękki, podpuszczkowy ser o pikantnym i słonym smaku. Wytwarzany na Podhalu z mleka owczego lub z mleka owczego z domieszką mleka od krowy polskiej czerwonej (można dodać 40 proc. mleka krowiego). Tajemnica charakterystycznego, lekko ostrego smaku sera kryje się w roślinności na miejscu wypasu owiec.

Małopolski karp zatorski – królewska ryba nad rybami!

Zator karpiem stoi! To z tutejszych stawów, których geneza sięga XIV w., na wawelskie, królewskie stoły trafiały karpie z Księstwa Zatorskiego (1445-1564). Jedynie ryba z zatorskiej hodowli nosi miano królewskiej, a karp zatorski został zarejestrowany w Brukseli jako produkt regionalny. W zatorskich miejskich archiwach można znaleźć przepisy na karpia z połowy XVIII wieku, niektóre naprawdę wyszukane. „Powybierawszy ozorki karpiom włóż w rynkę, masła dobrego dodaj, cebuli siekanej, pieczonej ociągnij to w maśle, wlej trochę wody i soli, limonią usiekaj drobno, pieprzu i gałki przyważ, a daj na stoł”... Warto sięgnąć po tę pyszną rybę nie tylko w Wigilię.

Dość wspomnieć, że „karp zatorski” wędzony zdobył kilka nagród na różnego rodzaju konkursach organizowanych na terenie Polski południowej. Jest on laureatem Złotego Orła – za najlepszy produkt regionalny Małopolski Zachodniej oraz zajął drugie miejsce w konkursie „ Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Perły 2006”. 

Pstrąg ojcowski – niebo w gębie

Skoro już przy rybach jesteśmy – nie sposób nie wspomnieć o ojcowskim pstrągu! Tradycja hodowli pstrągów w Ojcowie sięga lat 30. ubiegłego wieku. Pstrągarnia powstała w 1935 roku! W 2014 roku nieużywane, przeznaczone do naturalizacji stawy objęła w dzierżawę Magda Węgiel razem z córką Agnieszką Sendor. Udało się przywrócić świetność hodowli pstrąga potokowego. Pstrąg Ojcowski jest produktem tradycyjnym z Małopolski. Trzeba go skosztować chociaż raz, bo smakuje wybornie!

ZOBACZ TAKŻE NAJLEPSZE PRZEPISY KUCHNI POLSKIEJ

Piękny Jaś z Doliny Dunajca – fasola nad fasolami!

W Małopolsce wszyscy wiedzą, że najlepsza fasola rośnie w Zakliczynie. Plantacje fasoli wpisały się bowiem na stałe w krajobraz gminy Zakliczyn, a potrawy z jej udziałem stanowią najważniejszy element regionalnej kuchni.

Znawcy przedmiotu są przekonani, że uprawiana w Dolinie Dunajca odmiana fasoli „Piękny Jaś” ma unikalne walory smakowe i zdrowotne i pod tym względem nie ma równych w świecie.Dlatego Piękny Jaś, nie dość, ze piękny, jest zdrowy i smaczny. Z tej fasoli tutejsze gospodynie potrafią zrobić cuda.

Podkrakowska kiełbasa lisiecka

Kiełbasa nad kiełbasami! Produkowana jest w dwóch gminach niedaleko Krakowa: Liszkach i Czernichowie. Swój delikatny smak zawdzięcza najlepszemu mięsu wieprzowemu z lokalnych hodowli. Trzeba jej spróbować, kiedy jest świeża i pachnąca dymem z wędzarni opalanej najlepszymi gatunkami drewna owocowego.

Jabłka łąckie – z rumieńcem

W Łącku, bardziej znanym z wyrobu śliwowicy, uprawa jabłek trwa już od XII wieku. Dawniej suszone jabłka z Łącka znane były w wielu krajach europejskich. Dziś łąckie owoce to prawdziwy małopolski rarytas. Wyrazisty smak i zapach oraz wyjątkową soczystość jabłka łąckie zawdzięczają mikroklimatowi Kotliny Łąckiej. Ich „rumieniec” jest wyraźnie mocniejszy od jabłek nizinnych. Znakomicie nadają się również na owocowe soki.

TOP 12 niezapomnianych dań z dzieciństwa!

Łącka śliwowica – na zdrowie!

„Daje krzepę
Krasi lica
Nasza łącka śliwowica!”
Czy trzeba coś dodawać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto