Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. 1 marca 2021 r. obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w reżimie sanitarnym

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Z uwagi na ograniczenia pandemiczne tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będą w reżimie sanitarnym.
Z uwagi na ograniczenia pandemiczne tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, będą w reżimie sanitarnym. Arch. Monika Pawłowska
Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zaprasza 1 marca na obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne tegoroczne obchody będą miały charakter indywidualny, bez corocznej, wspólnej ceremonii.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Tym razem prezydent w gronie tylko najbliższych współpracowników, w imieniu mieszkańców odda hołd w składając kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza na Placu Kościuszki oraz pod pomnikiem rtm. Witolda Pileckiego na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu.

- Instytucje, organizacje, stowarzyszenia, osoby które chcą oddać hołd ofiarom z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” mogą to zrobić indywidualnie z zachowaniem reżimu sanitarnego

– informuje Marek Tarnowski, naczelnik wydziału promocji miasta Oświęcim.

Pamięć o ofiarach komunistycznego terroru

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony został przez w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

FLESZ - Trzecia fala - ważne zmiany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto