Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Ambasada Niemiec nagrodziła oświęcimian „zasłużonych dla pojednania”. Dzięki nim Polska i Niemcy są sąsiadami i przyjaciółmi

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Barbara Daczyńska i Tomasz Kuncewicz „zasłużeni dla pojednania”
Barbara Daczyńska i Tomasz Kuncewicz „zasłużeni dla pojednania” Dawid Kennedy/Mykhailo Kapustian
Barbara Daczyńska z działu edukacyjno-programowego Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego i Synagogi w Oświęcimiu, otrzymali nagrodę ambasadora RFN w Polsce za „zasługi dla pojednania”. Są w gronie 50. osób, które zostały zauważone i wyróżnione przez ambasadora, działając na rzecz polsko-niemieckiego pojednania.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

7 grudnia 2020 r. minęło dokładnie 50 lat od uklęknięcia kanclerza federalnego Willy'ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie. Ten historyczny gest stał się symbolem uznania niemieckiej winy i znakiem pojednania między Polakami i Niemcami.

Pół wieku później, w 2020 roku, ambasada Niemiec w Warszawie podjęła się poszukiwań osób, które od wielu lat działają na rzecz polsko-niemieckiego porozumienia. Takich osób „zasłużonych dla pojednania” udało się znaleźć w całej Polsce 50. Wśród nich są Barbara Daczyńska i Tomasz Kuncewicz.

- Przez swoje zaangażowanie na rzecz pojednania, pamięci i upamiętnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Pani osobiście przyczyniła się do tego, że jesteśmy dzisiaj sąsiadami i przyjaciółmi w zjednoczonej Europie

- napisał w liście gratulacyjnym dr Arndt Freytag von Loringhoven, ambasador RFN w Polsce.

List podobnej treści otrzymał dyrektor Tomasz Kuncewicz. Doceniono jego zaangażowanie na rzecz pogłębiania wiedzy m.in. w ramach szkoleń dla polskich i niemieckich policjantów organizowanych Muzeum Żydowskim i Synagodze.

Oboje zostali uhonorowani zestawem okolicznościowych monet. Nie są to zwyczajne monety. Zostały wyemitowane w Niemczech z okazji 50. rocznicy upamiętnienia gestu, uklęknięcia Willy'ego Brandta, ówczesnego kanclerza Niemiec, który pod pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie 7 grudnia 1970 r. oddał hołd ofiarom.

FLESZ - Trzy dekady z WOŚP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto