Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Archeolodzy trafili na cenne znaleziska na wzgórzu zamkowym

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
Zbiory Muzeum Zamek w Oświęcimiu
Przy okazji budowy wejścia do tuneli pod zamkiem w Oświęcimiu archeolodzy natrafili na szereg cennych znalezisk, m.in. półgrosz z czasów panowania króla Władysława Jagiełły.

Na szereg cennych znalezisk natrafili archeolodzy przy okazji prac prowadzonych w związku z budową jednego z wejść do tuneli pod zamkiem w Oświęcimiu. Wśród nich był półgrosz z czasów panowania króla Władysława Jagiełły.

- Znaleźliśmy różne przedmioty pochodzące z czasów od średniowiecza do XIX wieku, w tym siedem monet z półgroszem bitym w czasach Jagiełły i kilkoma dwuhalerzówkami

– wylicza Grzegorz Mądrzycki, archeolog z Oświęcimia.

W trakcie prac udało się wykopać także fragmenty ceramiki, kafle piecowe, kilka pocisków armatnich z początku XIX wieku.
Nie były to typowe wykopaliska archeologiczne. Zakres prac był ograniczony, tym bardziej archeologów ucieszyły znaleziska, na które udało się natrafić.

Wkrótce zresztą planują wznowić prace u podnóża wzgórza, gdy rozpocznie się kolejny etap budowy wejścia do tunelu od strony ul. Zamkowej związany z wykonaniem wzmocnień.

- Na wzgórzu zamkowym przy okazji kolejnych różnych inwestycji natrafiamy na różne cenne przedmioty. Przed rokiem na przykład udało nam się odkopać fragmenty wałów ziemnych grodu kasztelańskiego, a więc gdzieś z XIII wieku

– dodaje oświęcimski archeolog.

Jego zdaniem, chociaż w minionych latach były prowadzone prace archeologiczne na wzgórzu, ale nie objęły całej jego powierzchni. Dlatego można spodziewać się jeszcze wielu różnych niespodzianek. Czasami ziemia sama je odsłania po ulewnych opadach deszczu czy na wiosnę w trakcie odwilży.

Według archeologów na pewno wart badań teren na górnym majdanie w sąsiedztwie średniowiecznej baszty, który nie był dokładnie sprawdzany pod kątem archeologicznym nie licząc pojedynczych wykopów.

Ostatnie znaleziska w najbliższym czasie zostaną poddane konserwacji, wykonane zostaną opracowania dotyczące czasów ich pochodzenia i wtedy przynajmniej część zostanie wyeksponowana w Muzeum Zamek.

Bez wątpienia już za kilka miesięcy jedną z największych atrakcji oświęcimskiego muzeum będą wspomniane tunele. Starszy wybudowany przez Austriaków w czasie zaborów datowany jest na przełom XVIII i XIX w. Drugi „poprzeczny” został wydrążony w latach 1940-44 w czasie II wojny światowej przez niemieckiego okupanta.

Wejście, które będzie wkrótce drążone od ul. Zamkowej będzie czwartym. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa zwiedzających. Jednocześnie cały czas trwa aranżacja wnętrz samych w obu tunelach w ramach projektu utworzenia interaktywnej trasy historycznej, nawiązującej tematycznie do pierwszej wojny światowej oraz polskiej drogi do odzyskania niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem udziału legionów Józefa Piłsudskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Oświęcim. Archeolodzy trafili na cenne znaleziska na wzgórzu zamkowym - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto