Oświęcim. Bijemy rekordy 2020 pod patronatem Pawła Korzeniowskiego, czyli wielkie święto młodzieżowego pływania

Oświęcim. Bijemy rekordy pod patronatem Pawła Korzeniowskiego 2020. W zawodach wystartowało 450 zawodników w trzech kategoriach wiekowych. Fot. Jerzy Zaborski
450 zawodników w trzech kategoriach wiekowych wystąpiło w zawodach pływackich w Oświęcimiu „Bijemy rekordy”, pod patronatem Pawła Korzeniowskiego. To impreza ciesząca się od lat wielkim zainteresowaniem zawodników z całej Polski. W 2020 roku, w związku pandemią koronawirusa, organizatorzy nie mogli przyjąć wszystkich chętnych.

Zobaczcie filmową opowieść z zawodów:

Autor: Jerzy Zaborski

Jedyną konkurencją, w której przeprowadzono eliminacje i finały, był wyścig na 200 metrów stylem motylkowym, czyli koronnym dystansie patrona imprezy, multimedalisty MŚ i ME, byłego olimpijczyka.

W finale kobiet całe podium obsadziły oświęcimianki. Wygrała Bożena Fic (2.20,09). Znacząco poprawiła swoją "życiówkę". Wyprzedziła Alicję Pinkowicz (2.21,80) i Alicję Lubińską (2.22,02).

Z kolei w męskim finale wygrał zawodnik UKP Unia Oświęcim Mateusz Mamcarz (2.00,94), poprawiając swój życiowy wynik o prawie 2 sekundy, a jego klubowy kolega Wojciech Ogrodnik był trzeci (2.03,23), także poprawiając "życiówkę". Oświęcimian przedzielił na podium Kacper Płoszka z Jedynki Łódź (2.01,50).

Walczyli też o puchar prezesa MOZP

W imprezie prezes Małopolskiego Okręgowego Związku Pływackiego Kazimierz Woźnicki docenia z kolei walkę na 200 metrów stylem zmiennym, czyli wszechstronność zawodników. Tutaj także emocji było wiele, zwłaszcza, że oświęcimska impreza miała międzynarodową obsadę. Było wielu zawodników zza południowej granicy.

Wśród kobiet wygrała pochodząca z Libiąża Justyna Poznańska, obecnie pływająca w Jedynce Łódź (2.20,09). Wyprzedziła Wiktorię Radek z Wodnika 29 Tychy (2.21,12) oraz oświęcimiankę Alicję Lubińską (2.21,50).

Wśród mężczyzn triumfował oświęcimianin Michał Piela (2.04,12). Wyprzedził klubowego kolegę Oskara Blachurę (2.07,80) i Marcela Guzego z Vegi Dobrodzień (2.08,72).

- Kiedyś starałem się równać do innych, a teraz niechaj inni równają do mnie – powiedział z uśmiechem utalentowany pływak, który - obcinając bujną fryzurę - zmienił ją „na zapałkę”. - Nie, to nie jest z okazji zdobycia mistrzostwa Polski na 200 metrów stylem zmiennym w kategorii 16-latków, a tamte zawody zostały rozegrane kilka dni wcześniej przed oświęcimską imprezą. To bardziej z powodów osobistych. Teraz nie udało mi się poprawić wyniku z mistrzowskiego występu, ale wiadomo, że szczyt formy był budowany na mistrzostwa kraju i wcześniej na ligę SMS.

Mistrzowski wyścig Bartosza Lotera

Motto imprezy wypełnił za to Bartosz Loter, poprawiając swój życiowy wynik na 100 metrów stylem klasycznym (1.02,62).

- Po mistrzostwach Polski 15-latków razem z trenerem Markiem Dorywalskim czuliśmy niedosyt z wicemistrzostwa Polski, choć to też jest przecież wielki sukces. Czułem jednak, że Łodzi stać mnie było na więcej – uważa pływak, dla którego jest to pierwszy sezon w Unii Oświęcim. - To dlatego w zawodach w Oświęcimiu byłem niezwykle zdeterminowany. Wynik uzyskany w Oświęcimiu dałby mi w Łodzi mistrzowską koronę. Jednak uważam, że założenia swoje i trenera na ten rok wypełniłem i z optymizmem wchodzę w 2021.

Klasyfikacje najlepszych zawodniczek:

Wybrano najlepszych zawodników we wszystkich kategoriach. Wśród kobiet zwyciężyła Maja Malarz (SMS Galicja Kraków), wyprzedzając Nadię Lalę i Renatę Wilczek (obie z Unii Oświęcim).

Z kolei wśród 15-letnich dziewcząt wygrała Wiktoria Radek (Wodnik Tychy), przed Justyną Poznańską (Jedynka Łódź) i Alicją Lubińską (Unia Oświęcim).

W kategorii 13-letnich dziewczynek wygrała Amelia Wysocka z Fali Kraśnik. Za nią uplasowały się: Hanna Pietrzyk (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) i Magdalena Stanek (SMS Galicja Kraków).

Wśród 12-letnich dziewczynek wygrała Wiktoria Gracjasz (Jasień Sucha Beskidzka). Za nią uplasowały się: Lena Pawlak (Olimpijczyk Aleksandrów Łódzki) i Małgorzata Mosór (Sikiert Gliwice).

W grupie 11-latek wygrała Aleksandra Prasał (Korona-Swim Kielce). Za nim znalazły się: Antonia Szbała (Olimpijczyk 23 Lublin) i Karolina Pęczek (Płetwal Zakopane).

W najmłodszych, bo 9-10 latkac
h wygrała Klara Rzepka (Aqua Team Mikołów). Za nią znalazły się: Hanna Jania (Huragan Ostrowiec) i Anna Czechmańska (Manta Warszawa-Włochy).

Klasyfikacje najlepszych zawodników:

W klasyfikacji (open) wygrał Mateusz Mamcarz z Unii Oświęcim. Za nim był jego klubowy kolega Michał Piela, a na najniższym podium stanął Kamil Ogorzałek z Wodnika Katowice.

W grupie 14- i 15-letnich chłopców zwyciężył Kacper Płoszka (Jedynka Łódź). Za nim znaleźli się: Tobias Kern (KPS Ostrava) i Bartosz Loter (Unia Oświęcim).

W kategorii 13-latków wygrał Grzegorz Czogała (Sikiet Gliwice). Za nim uplasowali się: Dominik Wdowiak (Dragon Będzin) i Jakub Krupa (Aligator Gorzyce).

W grupie chłopców 12-letnich zwyciężył Tymoteusz Jóźwiak (Jedynka Łódź). Kolejne dwa miejsca na podium zajęli: Mateusz Pinczak (Dragon Będzin) i Patryk Joachimowicz (olimpijczyk 23 Lublin).

Wśród chłopców 11-letnich wygrał Norbert Ociepa (Victoria Zawiercie). Za nim na podium uplasowali się: Fabian Brożyniak (AZS SMS Jarosław) i Maciej Nalej (Korona Swim-Kielce).

W kategorii 9- i 10-letnich chłopców wygrał Szymon Tokarski (Delfin Nowy Targ). Kolejne dwa miejsca na podium przypadły w udziale Maciejowi Grzegorskiemu (Manta Warszawa-Włochy) i Kacprowi Oskawi (Solne Miasto Wieliczka).