Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Chcą upamiętnić Wielką Synagogę zniszczoną w czasie II wojny światowej. Rozpoczęli zbiórkę pieniędzy

Bogusław Kwiecień
Jeżeli zbiórka funduszy pójdzie pomyślnie, to projekt zostanie zrealizowany już wiosną przyszłego roku

Właśnie rozpoczęła się zbiórka pieniędzy, dzięki której jeszcze więcej osób będzie mogło poznać historię Oświęcimia i jego największej, przedwojennej bożnicy. Wielka Synagoga – bo o niej mowa – w listopadzie 1939 r. została doszczętnie spalona przez Niemców.

Pusty plac

Pozostał po niej pusty plac w centrum miasta, który teraz ma szansę stać się miejscem upamiętnienia, a zarazem nową, zieloną przestrzenią. Na ten cel potrzeba jednak aż ponad 30 tys. zł.

- Wielka Synagoga była przez lata miejscem, wokół którego koncentrowało się życie oświęcimskiej społeczności żydowskiej. Stąd pomysł, aby w końcu upamiętnić je w odpowiedni sposób – mówi Tomasz Kuncewicz, dyrektor Muzeum Żydowskiego w Oświęcimiu. - Chcemy, aby na placu przy ul. Berka Joselewicza powstała instalacja z historycznymi zdjęciami synagogi oraz informacjami na jej temat. Miejsce to ma stać się jednak też ciekawą przestrzenią odpoczynku dla mieszkańców i turystów, którzy coraz chętniej – oprócz Miejsca Pamięci Auschwitz – odwiedzają także Oświęcim– dodaje Kuncewicz i zapewnia, że na pustym dziś placu pojawią się m.in. wygodne ławki oraz zostaną posadzone drzewa i rośliny, w cieniu których będzie można wypocząć po zwiedzaniu miasta.

Jak wesprzeć pomysł?

Aby wesprzeć ten cel, każda osoba może dorzucić nawet kilka złotych za pośrednictwem strony internetowej. Tomasz Kuncewicz dodaje, że warto to zrobić, gdyż już dziś widać w Oświęcimiu efekty tego typu internetowych zbiórek:

- Kilka lat temu podjęliśmy starania, aby ocalić przed zupełną ruiną dom ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia, Szymona Klugera. Dzięki wsparciu wielu osób powstało w nim Café Bergson, które jest dziś nie tylko miejscem spotkań mieszkańców i turystów z całego świata. Można tu dowiedzieć się więcej na temat historii miasta, ale też brać udział w ciekawych koncertach, bezpłatnych warsztatach dla dzieci czy zajęciach antydyskryminacyjnych–podkreśla Kuncewicz.

Choć dziś Oświęcim kojarzy się przede wszystkim z Auschwitz, to warto pamiętać, że od XVI w., miasteczko zamieszkiwali nie tylko chrześcijanie, ale też wyznawcy judaizmu. Była to kilkuwiekowa historia ich pokojowego współistnienia, co przypomina wystawa w Muzeum Żydowskim, które od kilkunastu lat działa przy oświęcimskim placu Skarbka.

Można w nim zobaczyć m.in. archiwalne fotografie, dokumenty czy wysłuchać wspomnień byłych żydowskich mieszkańców miasta. To jednak nie wszystko – w zbiorach są także wyjątkowe judaika pochodzące właśnie ze zniszczonej w 1939 r. przez hitlerowców Wielkiej Synagogi. Zostały one odnalezione przez archeologów podczas prowadzonych czternaście lat temu wykopalisk.

Wśród nich jest m.in. przedwojenny żyrandol, na szczycie którego widoczny jest polski orzeł w koronie. Maciej Zabierowski z oświęcimskiej instytucji dodaje, że Żydzi mieszkający przez wieki w Oświęcimiu, czuli się mocno związani nie tylko z miastem, ale też z Polską:

Początek za rok na wiosnę

- Oświęcimscy Żydzi brali aktywny udział w pierwszej wojnie światowej, propagowali ideę Legionów Polskich, a także zbierali fundusze dla Skarbu Narodowego. Obchodzili też święta państwowe, w tym rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego warto pamiętać o tym, jak wielki wkład mieli dla budowy wolnej Polski, zwłaszcza teraz – w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości–mówi Maciej Zabierowski, odpowiedzialny w oświęcimskiej placówce m.in. za edukację, i zachęca do dołączenia się do zbiórki.

Jeżeli zbiórka funduszy pójdzie pomyślnie, to projekt zostanie zrealizowany już wiosną przyszłego roku. Więcej informacji oraz możliwość wpłaty on-line można znaleźć na stronie: www.youcaring.com/auschwitzjewishcenter -1161924.

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 1. Dlaczego wychodzimy na pole?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto