Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Domowy agresor z zarzutem znęcania już opuścił bliskich. Ma policyjny dozór

Jerzy Zaborski
Jerzy Zaborski
Policjanci z Oświęcimia przerwali przemoc domową, a agresor opuścił rodzinę.
Policjanci z Oświęcimia przerwali przemoc domową, a agresor opuścił rodzinę. KPP Oświęcim
Oświęcimscy policjanci przerwali przemoc domową, jakiej dopuszczał się wobec swojej żony 44-letni mieszkaniec Oświęcimia. Prokurator zastosował wobec podejrzanego nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną, a także policyjny dozór.

Policjanci zostali wezwani do mieszkania, w którym doszło do rodzinnej awantury. Z informacji wynikało, że w rodzinie od dłuższego czasu dochodzi do przestępstwa znęcania. Funkcjonariusze zatrzymali nietrzeźwego agresora. Dla dodatkowego wsparcia specjalistów z zakresu przeciwdziałania domowej przemocy, pokrzywdzonej 41-letniej kobiecie założono tzw. niebieską kartę.

Policjanci pionu kryminalnego w ciągu kilkunastu godzin zebrali oni dowody świadczące o tym, że 44-latek od kilku miesięcy znęcał się fizycznie i psychicznie nad żoną, najczęściej będąc pod wpływem alkoholu. Na tej podstawie przedstawiono mu zarzuty znęcania. Ponadto - mając na względzie przerwanie przemocy domowej - policjanci wystąpili do prokuratury z wnioskiem o zastosowanie wobec sprawcy środków zapobiegawczych.

Ponadto prokurator wobec podejrzanego zastosował środki zapobiegawcze w postaci policyjnego dozoru, natychmiastowego nakazu opuszczenia miejsca zamieszkania, zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną.

Po opuszczeniu prokuratury, podejrzany w asyście policjantów udał się do miejsca zamieszkania, z którego zabrał rzeczy osobiste. Został poinformowany przez funkcjonariuszy o miejscach, w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli go, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.

Za znęcanie w rodzinie grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.

Policja apeluje: nie czekaj, przerwij przemoc

Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały łańcuch przemocy. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym przemocą służy wiele instytucji, między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej. Funkcjonariusze kierują swój apel o przerwanie przemocy również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby z powiatu oświęcimskiego pokrzywdzone przemocą oraz znajdujące się w różnych trudnych sytuacjach życiowych uzyskają wsparcie i pomoc w Powiatowym Ośrodku Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu znajdującym się przy ulicy Dąbrowskiego 139. Z pracownikami ośrodka można kontaktować się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Telefon stacjonarny 33 476 01 03; telefon komórkowy 510 374 573; adres e-mail: [email protected]

Sprawca przemocy także może uzyskać pomoc

Sprawca przemocy może uzyskać poradę specjalisty. Należy zgłosić się do Powiatowego Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Oświęcimiu, w którym prowadzone są programy dla osób stosujących przemoc domową. Dzięki uczestnictwu w odpowiedniej terapii można uzyskać wiedzę na temat sposobów zmiany postępowanie wobec osób najbliższych.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto