Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Gromadzą pamiątki po bohaterskich mieszkańcach

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W tym muzeum jest miejsce na pamiątki, które nadal są na strychach i w zakamarkach domów mieszkańców ziemi oświęcimskiej. Placówka chce przypomnieć zapomnianą prawdę o bohaterach, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu

Dla wielu odwiedzających Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau ciągłym zaskoczeniem jest, że Oświęcim zapisał się w historii nie tylko jako miejsce największego ludobójstwa w dziejach ludzkości. Mało kto z nich wie, z jakim poświęceniem tutejsza ludność niosła pomoc więźniom obozu.

Historycy podkreślają, że przez lata była to zapomniana prawda. Będzie o niej przypominać tworzone właśnie Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej. - Chcemy pokazać tę historię nie tylko jednak przez pryzmat drugiej wojny światowej i obozu Auschwitz, ale na przestrzeni długich dziejów ziemi oświęcimskiej - podkreśla Dorota Mleczko, dyrektor nowej placówki.

Nieznane historie

Muzeum ma także uhonorować ludzi, którzy nieśli pomoc więźniom niemieckiego obozu działając w strukturach konspiracyjnych czy po prostu indywidualnie kierowani własną wrażliwością wobec ich tragicznych losów. Chce przybliżać ich losy, jak dziadków Doroty i Zygmunta Kornasiów, którzy ostatnio przekazali nowej placówce cenne dokumenty i zdjęcia. W domu babki pana Zygmunta był punkt przerzutowy dla uciekinierów z obozu.

Podobnych wciąż nieznanych historii jest bardzo wiele, także tragicznych, bo za pomoc więźniom groziła śmierć lub osadzenie w obozie. Jak podkreśla dyrektor Mleczko, wystawa w nowej placówce w części będzie właśnie opowieścią o tych bohaterskich mieszkańcach skierowaną do gości odwiedzających tereny byłego obozu. - Często można spotkać się z pytaniami turystów, szczególnie zagranicznych, dlaczego miejscowa ludność nic nie robiła w obliczu takiej tragedii - mówi Dorota Mleczko. - Chcemy pokazać, jak było naprawdę, i że nie były to odosobnione przypadki, ale pomoc na szerszą skalę, o czym świadczy już udokumentowana liczba 1200 osób - dodaje.

Podobnie jest z długą historią ziemi oświęcimskiej, która także dla wielu odwiedzających były niemiecki obóz stanowi ogromne zaskoczenie. Wystawa w placówce ma więc objąć inne okresy z dziejów naszej ziemi, w tym także ten powojenny, by pokazać jakie piętno odcisnęło na niej istnienie obozu. - Dotąd nie było instytucji, dla której jednym z wiodących celów było dokumentowanie tej kwestii - mówi Dorota Mleczko.

Apel o pamiątki

Placówka od kilku miesięcy apeluje o przekazywanie pamiątek, dokumentów, zdjęć, pamiętników, przedmiotów codziennego użytku, które wzbogacą wystawę stałą w nowej placówce. - Po należytym zabezpieczeniu wszystkie zostaną pokazane. To nie będzie muzeum, w którym eksponaty trafiają do magazynów - zaznacza dyrektorka placówki, dodając, że tak naprawdę każdy może mieć swój udział w tworzeniu i rozwoju kolekcji tego miejsca. - Przychodzą do nas mieszkańcy, którzy w zakamarkach swoich domów czy na strychach odnaleźli bardzo cenne pamiątki. Dotąd nie wiedzieli, co z nimi zrobić - dodaje.

Placówka będzie mieć swoją siedzibę w budynku Lager­hausu, jednym z obiektów dawnego kompleksu Auschwitz. Przed wojną był to magazyn surowca dla Zakładu Polskiego Monopolu Tytoniowego, a w czasie okupacji mieścił się w nim magazyn żywnościowy dla załogi obozowej SS. Znajduje się 200 m od byłego obozu.

Planowana powierzchnia wystawowa wynosić będzie ok. 500 m kw. - Będzie to nowoczesna ekspozycja multimedialna. Muzea z dokumentami w gablotach odchodzą do lamusa - opowiada Dorota Mleczko. - Chodzi też o to, żeby odwiedzających zaciekawić. Nawet jeśli nie zapamiętają konkretnych dat, to w ich świadomości utrwali się obraz, jaka naprawdę była ta historia - dodaje.

Część ekspozycji przewidziana jest także na zewnątrz budynku. Na jego przystosowanie do potrzeb muzeum i stworzenie placówki Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło 35 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest do końca 2021 r.
Muzeum będzie można zwiedzać prawdopodobnie od pierwszych miesięcy 2022 r. Na razie trwa przetarg na wykonanie koncepcji muzeum, prac projektowych i scenariusza wystawy.

Osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek mogą kontaktować się z muzeum telefonicznie pod numerem 33 447 40 84, a także poprzez email: [email protected].

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Oświęcim. Gromadzą pamiątki po bohaterskich mieszkańcach - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto