Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim. Kolejna rezygnacja po nominacji Beaty Szydło do Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. To już czwarta [ZDJĘCIA]

Monika Pawłowska
Monika Pawłowska
Kolejna, czwarta już rezygnacja w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau po nominacji dla Beaty Szydło.
Kolejna, czwarta już rezygnacja w Radzie Muzeum Auschwitz-Birkenau po nominacji dla Beaty Szydło. Arch. premier.gov
Czwarta osoba zrezygnowała z zasiadania w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau po tym, jak wicepremier minister kultury prof. Piotr Gliński w jej skład powołał Beaty Szydło, byłą premier, a obecnie eurodeputowanej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Tym razem to prof. Edward Kosakowski, znany konserwator dzieł sztuki, były kierownik Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wcześniej dymisję z uczestnictwa w dziewięcioosobowej radzie złożyli złożyli Krystyna Oleksy, prof. Stanisław Krajewski i dr Marek Lasota. Rezygnacje trafiły do ministra kultury, który powołuje skład Rady Muzeum Auschwitz-Birkenau. W stanowisku ministra, opublikowanym na stronie resortu 16 kwietnia br., można przeczytać m.in. „ze zdumieniem przyjąłem decyzję o rezygnacji kilku osób z członkostwa w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau". Minister wyjaśnił również, dlaczego Beata Szydło powinna zasiadać w tym gremium.

Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

„Lawina dymisji” po nominacji Beaty Szydło w skład Rady Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau

Nominacja dla byłej premier Beaty Szydło wywołała skutek, którego chyba nikt się nie spodziewał. Najpierw z członkostwa w Radzie zrezygnował prof. Stanisław Krajewski, polski filozof żydowskiego pochodzenia, matematyk i publicysta. Wkrótce potem odeszli z niej Krystyna Oleksy, była wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz dr Marek Lasota, historyk, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Krakowa, były dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej i dyrektor Muzeum Armii Krajowej. Ten pierwszy twierdzi, że powołanie Szydło to "upolitycznianie" gremium.

„Członkostwo Beaty Szydło stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt”

Rada Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jest ciałem opiniodawczym powołanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na mocy ustawy o muzeach. Minister kultury Piotr Gliński, „ze zdumieniem” przyjął decyzję o rezygnacji kilku osób z członkostwa w Radzie.

- Mam nadzieję, że rezygnacja ta nie wynika z przyczyn politycznych i nie jest wyrazem myślenia w kategoriach niedemokratycznych i wykluczających osoby o odmiennych poglądach czy wrażliwości społecznej z aktywności publicznej na rzecz dobra wspólnego

– czytamy w zamieszczonym na stronie resortu stanowisku.

Minister Piotr Gliński wyjaśnia również, dlaczego Beata Szydło powinna zasiadać w tym gremium.

- Uważam, że członkostwo Pani Premier Beaty Szydło w Radzie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau stanowi dla Rady i Muzeum zaszczyt – bo osoba tego formatu politycznego, z wielką wrażliwością społeczną, ciesząca się wysokim społecznym zaufaniem (na którą w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego oddało głos 525 tys. wyborców) i - co najważniejsze  - wywodząca się z Ziemi Oświęcimskiej, której rodzina od lat zamieszkuje w bezpośrednim sąsiedztwie terenu dawnego obozu, jest cennym sojusznikiem w staraniach o realizację programu – informuje minister.

Ministerstwo kultury nie odpowiedziało jeszcze na nasze pytanie dotyczące rezygnacji prof. Edwarda Kosakowskiego i terminu uzupełnienia składu Rady.

FLESZ - Przedsiębiorcy otrzymają pomoc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto