Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświęcim: kontrowersyjny turniej Counter Strike bez wsparcia Józefa Krawczyka

Monika Pawłowska
Starosta oświęcimski w ubiegłym roku ufundował i wręczał nagrody. Drugi turniej już bez jego udziału
Starosta oświęcimski w ubiegłym roku ufundował i wręczał nagrody. Drugi turniej już bez jego udziału fot. archiwum
Powiatowy Zespół nr 3 w Oświęcimiu organizuje już drugą edycję turnieju gry komputerowej Counter Strike. Jednak tym razem bez patronatu i finansowego wsparcia starosty oświęcimskiego Józefa Krawczyka. Po naszym artykule starostwo wycofało się z firmowania pełnych przemocy wirtualnej rozgrywek.

Czytaj także:

Czytaj także:

Starostwo oświęcimskie przesłało do redakcji pismo, w którym przyznają, że pomimo strategicznego charakteru gry rozwijającego zdolności analityczne oraz umiejętność wzajemnej współpracy oraz odpowiedniego przygotowania programu polegającego na usunięciu drastycznych i brutalnych efektów, walka dwóch przeciwnych drużyn polegająca na wyeliminowaniu przeciwnika może budzić kontrowersje w kontekście propagowania przemocy. Na taką formę rozrywki w szkole w Mieście Pokoju nie powinno być zgody.

W pierwszym, ubiegłorocznym turnieju wzięło udział 40 drużyn, czyli 200 młodych ludzi. Zwyciężyła reprezentacja Powiatowego Zespołu nr 2 Szkół Ogólnokształcących, Mistrzostwa Sportowego i Technicznych w Oświęcimiu. Cenne nagrody dla finalistów "Ozety@Strike" wręczył wówczas starosta oświęcimski Józef Krawczyk.

W tym roku miało być podobnie. Jak przekonuje doradca starosty pismo z prośbą o patronat i ufundowanie nagród wpłynęło, ale starostwo nie zdążyło na nie odpowiedzieć.

- Organizatorzy turnieju pospieszyli się, umieszczając informację na plakacie - mówi Marek Rzempiel, doradca starosty Józefa Krawczyka. - Starosta we wtorek podjął najlepszą z możliwych decyzję. Mając na uwadze kontrowersje wokół turnieju, po przeanalizowaniu propozycji, nie wyraził zgody na patronat i fundowanie nagród - dodaje urzędnik.

Odważną decyzję starosty pochwalają przeciwnicy podobnych turniejów. Zwłaszcza rodzice dorastającej młodzieży, którzy jak twierdzą, jest tyle różnych rozrywek, że nie trzeba uciekać się do "wirtualnych wojenek".

- Sam byłem zawodowym żołnierzem, ale nigdy do głowy by mi nie przyszło "bawić się w wojnę" - mówi Marian Grzegorczyk z Oświęcimia. - Mam nastolatka w domu, któremu na szczęście nie potrzeba takiej adrenaliny. Na szczęście zamiast gier komputerowych woli książki, a to bardziej przyda mu się w życiu - dodaje.
Jak przekonują internauci, w innych miastach w Polsce organizowane są takie turnieje i jakoś nie wzbudzają sprzeciwu.

Do zwolenników gry nie przemawia argument, że ze względu na jej brutalność, gry Counter Strike nie wolno sprzedawać w brazylijskim stanie Goiás. W wielu miastach w Niemiec zakazano natomiast organizowania turniejów Counter Strike.

Rozgrywka w Counter Strike'u opiera się na walce terrorystów z antyterrorystami. W zależności od opcji militarne oddziały uzbrojone po zęby mają unieszkodliwić drugą stronę.

Najlepszy Piłkarz i Trener Małopolski 2011. Weź udział w plebiscycie i oddaj głos!

Sprawdź magazyn Gazety Krakowskiej! Bulwersujące zdarzenia, niezwykli ludzie, mądre opinie

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto